Polska

W sobotę nadzwyczajne posiedzenie KRS

Polska

Do 15-osobowej KRS kandyduje 18 osób [materiał programu "Polska i Świat" z 23.02.2018 r.]
Do 15-osobowej KRS kandyduje 18 osób [materiał programu "Polska i Świat" z 23.02.2018 r.]tvn24
wideo 2/35

Ma to związek z upublicznieniem listy kandydatów do KRS - wyjaśnił wiceprzewodniczący Rady sędzia Jan Kremer, pytany o zapowiedziane na sobotę nadzwyczajne posiedzenie plenarne Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem Kremera najpewniej w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu zostanie wybrany nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Małgorzata Gersdorf zwołała na sobotę nadzwyczajne posiedzenie plenarne, po którym ma odbyć się konferencja prasowa - zapowiedział w piątek rzecznik prasowy KRS Waldemar Żurek.

We wtorek prawdopodobnie nowy skład

Wiceszef Krajowej Rady Sądownictwa Jan Kremer podkreślił, że w sobotę Rada zamierza podsumować swoją działalność. Jak zaznaczył, "posiedzenie KRS zostało zwołane w związku z tym, że marszałek Sejmu upublicznił listę kandydatów do KRS, którą przekazuje do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka".

Komisja sejmowa z kolei wyznaczyła na poniedziałek posiedzenie, co według Kremera oznacza, że we wtorek na posiedzeniu Sejmu zostanie wybrany nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Informację o zaplanowaniu na poniedziałek posiedzenia komisji sprawiedliwości, która zajmie się wyborem członków do KRS wskazanych przez kluby parlamentarne zapowiedział w piątek wiceszef komisji Andrzej Matusiewicz (PiS).

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że kluby PiS i Kukiz'15 wskazały swoich kandydatów do KRS, pozostałe nie skorzystały zaś z prawa do wskazania kandydatów. Teraz kandydaturami zajmie się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Kandydaci wskazani przez Prawo i Sprawiedliwość to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna. Kukiz'15 wskazał: Grzegorza Furmankiewicza, Marka Jaskulskiego, Joannę Kołodziej-Michałowicz, Zbigniewa Łupinę, Jędrzeja Kondka i Macieja A. Miterę.

18 kandydatów do Rady, 15 miejsc

W zeszłym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk kandydatów marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów. Termin upłynął w czwartek.

ZOBACZ, CO O KANDYDATACH DO KRS MÓWIĄ ICH DOKUMENTY

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

Termin zgłaszania kandydatów na członków KRS upłynął pod koniec stycznia. Do Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń.

Jak poinformował wcześniej Andrzej Grzegrzółka, lista osób popierających kandydata (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z artykułem 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości".

"Dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu"

Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady żaden sędzia nie powinien brać udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".

Autor: mnd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości