Polska

Gersdorf: rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze

Polska

[object Object]
Małgorzata Gersdorf o wyroku TSUE tvn24
wideo 2/35

Należy wypracować rozwiązania, które rozpoczną proces odbudowy zaufania do Krajowej Rady Sądownictwa i sądów - powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, komentując wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Dodała, że w tej sprawie "wydanie stosownych orzeczeń przez Sąd Najwyższy będzie dokonywane bez zbędnej zwłoki".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Orzekł, że polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Zdaniem TSUE, gdyby Sąd Najwyższy uznał, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem Trybunału - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do Izby Dyscyplinarnej należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

RELACJA Z OGŁOSZENIA WYROKU TSUE I KOMENTARZE>

Gersdorf: Sąd Najwyższy wyda stosowne orzeczenia bez zbędnej zwłoki

- Dzisiaj rano Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wydał kluczowy wyrok dla polskiego sądownictwa, dla oceny zmian w nim dokonanych, ale również bardzo ważny i brzemienny w skutkach dla całej Wspólnoty Europejskiej, europejskiego systemu wartości - oceniła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w ogłoszonym we wtorek oświadczeniu.

Podkreśliła, że TSUE wskazał, iż to SN ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. Zapewniła, że "wydanie stosownych orzeczeń przez Sąd Najwyższy będzie dokonywane bez zbędnej zwłoki", ale zastrzegła, że to "wymaga czasu". To nie będzie się działo z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień - dodała.

"Rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze"

- W celu zapobieżenia pojawieniu się stanu niepewności prawnej, czy wręcz chaosu prawnego, rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału w Luksemburgu - kontynuowała Gersdorf.

CZYTAJ TAKŻE: MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZBIGNIEW ZIOBRO O WYROKU TSUE >

Przekonywała, że "wymaga tego stan praworządności w Polsce, którego stabilność na skutek wprowadzonych zmian jest od dłuższego czasu zachwiana".

Dodała, że "należy wypracować rozwiązania, które rozpoczną proces odbudowy zaufania do Krajowej Rady Sądownictwa i sądów, z Sądem Najwyższym na czele". - Trzeba to uczynić ze względu na dobro Polski (...), dla Polek i Polaków - mówiła pierwsza prezes SN.

Autor: akr//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości