Małgorzata Fuszara nową pełnomocniczką ds. równego traktowania

Polska

Aktualizacja:
tvn24Małgorzata Fuszara - nowa pełnomocniczka ds. równego traktowani

Małgorzata Fuszara będzie nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fuszara zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która odeszła do Parlamentu Europejskiego.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała, że Fuszara w piątek przedstawi swoje cele. W konferencji weźmie udział także premier Donald Tusk.

- Moim zdaniem jest to świetna kandydatka, przygotowana do tego bardzo dobrze. Właściwie całe swoje życie zawodowe zajmowała się badaniem spraw równego statusu, przeciwdziałania wykluczeniu, dyskryminacji - powiedziała rzeczniczka rządu. Przypomniała, że Fuszara jako pierwsza mówiła głośno o wprowadzaniu parytetów. Kidawa-Błońska powiedziała, że Fuszara już jest pełnomocniczką, ale formalnie obowiązki obejmie od 1 sierpnia.

Prawniczka i socjolożka

Małgorzata Fuszara jest prawniczką, socjolożką specjalizującą się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet oraz Gender Studies - Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci, które w 1996 r. współtworzyła wraz prof. Bożeną Chołuj.

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania ma realizować politykę Rady Ministrów w zakresie równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość i inne cechy.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24