TVN24 | Polska

Pytania o majątek premiera i jego żony. "Brak tej informacji jest dla nas wszystkich informacją"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Pasławska o majątku premiera i jego żony: brak informacji jest dla nas wszystkich informacją
Pasławska o majątku premiera i jego żony: brak informacji jest dla nas wszystkich informacjąTVN24
wideo 2/2
TVN24Pasławska o majątku premiera i jego żony: brak informacji jest dla nas wszystkich informacją

Majątek premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony był przedmiotem dyskusji polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - Myślę, że brak tego wytłumaczenia i brak informacji jest dla nas wszystkich informacją - stwierdziła Urszula Pasławska z PSL-Koalicji Polskiej. Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił, że jeżeli nie ma przepisu, to "trudno wymagać, żeby były oświadczenia". Artur Dziambor z Konfederacji powiedział, że "premier nie powinien mieć problemu z tym, żeby przyznać, że jest multimilionerem".

OGLĄDAJ "KAWĘ NA ŁAWĘ" W INTERNECIE W TVN24 GO

Goście "Kawy na ławę" komentowali w niedzielę kontrowersje pojawiające się wokół majątku premiera Morawieckiego i jego żony. Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która miała zobowiązać członków rodzin rządzących do ujawniania majątków, została zablokowana przez Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

- Myślę, że brak tego wytłumaczenia i brak tej informacji jest dla nas wszystkich informacją. Coś jest na rzeczy, że ta informacja nie może zostać opublikowana - stwierdziła Urszula Pasławska z PSL-Koalicji Polskiej.

Dera: jeżeli nie ma przepisu, to trudno wymagać, żeby były oświadczenia

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił, że do ujawniania oświadczeń majątkowych żon i dzieci polityków "musi być przepis". - Jeżeli jego nie ma, to trudno wymagać, żeby były oświadczenia - dodał.

- Jawność w życiu publicznym jest jedną z wartości demokracji, co do tego nie ma wątpliwości, problem zaczyna się, kiedy rozszerzamy [ją - red.] poza polityków - kiedy rozszerzamy o małżonków, o dzieci, potem może o współmałżonków dzieci, bo nie wiadomo, jak to ma wyglądać - stwierdził.

Również Paweł Jabłoński, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mówił, że "jeżeli nie ma takiego obowiązku wobec osób, które nie pełnią funkcji publicznych, nie można tego nikomu narzucić".

Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, odpowiadając na argumentację Andrzeja Dery, powiedział, że "nie trzeba tego prawa, wystarczy być odrobinę moralnym".

- Próbujecie stworzyć narrację, ze III RP to była taka zła. Otóż Morawiecki jest złotym dzieckiem III RP, ale ponieważ teraz walczy z tą III RP, to - żeby prezes Kaczyński nie dostał zawału, jak zobaczy, jaki majątek ma Morawiecki - wymyślił taki myk: najpierw rozdzielność [majątkowa - red.], zgodnie z prawem, przerzucenie na żonę, a dopiero później ujawnienie - mówił. Jak dodał, "trzeba wyjaśnić, jak część tego majątku została pozyskana".

Biedroń: jest problem tego, czy premier jest premierem, czy pośrednikiem nieruchomości

Robert Biedroń, europoseł, przedstawiciel Nowej Lewicy, mówił, że "dzisiaj jest problem tego, czy premier jest premierem, czy pośrednikiem nieruchomości". - To jest pytanie, co go absorbuje najbardziej - czy rządzenie Polską, czy załatwianie własnych interesów - ocenił.

Artur Dziambor z Konfederacji powiedział, że "premier nie powinien miec problemu z tym, żeby przyznać, że jest multimilionerem".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości