Czworo polskich europosłów szefami delegacji Parlamentu Europejskiego

Polska

Aktualizacja:
Nowe rozdanie w europarlamencie. "Z PiS-em nikt się nie liczy" ("Fakty" z dn. 04.07.2019)Fakty TVN
wideo 2/36

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

W czwartek odbyły się posiedzenia inauguracyjne delegacji Parlamentu Europejskiego, które utrzymują i pogłębiają stosunki z parlamentami państw nienależących do UE, regionami świata lub organizacjami. W poprzedniej kadencji PE miał 44 delegacje stałe.

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. "Z powodów osobistych delegacja do spraw stosunków z Republiką Południowej Afryki jest dla mnie bardzo wyjątkowa. Wywodząc się z aktywizmu społecznego i politycznego w moim kraju, rozumiem i podzielam walkę RPA o wolność, praworządność i godność ludzką" - podkreśliła w oświadczeniu Adamowicz.

Jak zaznaczyła RPA jest jednym z kluczowych partnerów UE na arenie światowej. "Zarówno w RPA, jak i w Unia Europejska jesteśmy zaangażowani w utrzymanie globalnego porządku oraz wielostronne instytucje i procesy. Razem opowiadamy się za pokojem, wolnością i godnością wszystkich ludzi" - wskazała. Zadeklarowała, że jako przewodnicząca delegacji będzie aktywna w budowaniu relacji z południowoafrykańskim ustawodawcą.

Biedroń pokieruje pracami delegacji ds. relacji z Białorusią

Lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń (S&D) został przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią. Nominując lidera Wiosny na to stanowisko, eurodeputowany Leszek Miller (S&D) podkreślił, że jest przekonany, iż Biedroń ma znakomite kwalifikacje do tego, by kierować tą delegacją. - Ponadto, jego polityczne doświadczenie będzie niezwykle przydatne w kształtowaniu przyszłych relacji Parlamentu Europejskiego zarówno ze społeczeństwem jak i władzami Białorusi - powiedział Miller, cytowany w komunikacie Wiosny.

- Obecnie Parlament Europejski nie utrzymuje z Białorusią parlamentarnej współpracy dwustronnej. Jednak w listopadzie odbędą się tam wybory parlamentarne, a za rok - prezydenckie. Mam nadzieję, że stworzy to nowe możliwości do poprawy wzajemnych relacji, choć oczywiście przestrzeganie praw człowieka na Białorusi pozostanie dla nas kluczową kwestią - powiedział Biedroń po wyborze.

Czarnecki szefem delegacji ds. relacji z Rosją, Waszczykowski z Ukrainą

Przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Rosją został europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Bardzo się cieszę, że Polacy objęli dwa kluczowe stanowiska, gdy chodzi o unijną politykę wschodnią, kreowaną przez Parlament Europejski. To ważne, żeby ten Polski głos w ramach UE był mocno słyszany. Polska poprzez Unię i europarlament może więcej uzyskać, kształtować politykę Brukseli w kwestii polityki wschodniej. (...) Duży prestiż, ale też duże wyzwanie - powiedział Czarnecki.

Jak dodał, wcześniej Polacy bywali szefami tych delegacji, ale nigdy się nie zdarzyło, żeby byli szefami obu jednocześnie.

Szefem delegacji ds. współpracy z Ukrainą został bowiem w czwartek europoseł Witold Waszczykowski. "Dziękuję za wybór na szefa delegacji PE ds. relacji z Ukrainą. To już druga moja funkcja w PE. To uznanie dla moich działań dyplomatycznych jako Ministra Spraw Zagranicznych. Cieszę się, że w Europie doceniono mnie. Wszystko dla Ojczyzny" – napisał Waszczykowski na Twitterze.

44 delegacji międzyparlamentarnych

Europarlament ma w tej kadencji 44 delegacje międzyparlamentarne. Będą się one zajmowały utrzymywaniem stosunków z parlamentarzystami w innych krajach, regionach i organizacjach. Odpowiadają za promowanie podstawowych wartości UE: demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

Na regularnych posiedzeniach w Brukseli i Strasburgu członkowie delegacji PE omawiają sytuację w krajach partnerskich oraz powiązania między UE a jej partnerami. Zapraszani przez delegacje eksperci spoza Parlamentu Europejskiego - na przykład pracownicy ambasad, uniwersytetów czy służby dyplomatycznej UE - wygłaszają prelekcje dla posłów do PE i uczestniczą w wymianie poglądów.

Delegacje często zapraszają również gości, którzy nie mają wiele innych możliwości wypowiedzi: członków opozycji politycznej lub przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: europa.eu

Tagi:
Raporty: