TVN24 | Polska

Magda Łucyan, autorka "Rozmów o końcu świata": w polskich rzekach można znaleźć praktycznie wszystko

TVN24 | Polska

Autor:
js\mtom
Źródło:
TVN24
Magda Łucyan o reportażu "Temat rzeka"
Magda Łucyan o reportażu "Temat rzeka"TVN24
wideo 2/2
TVN24Magda Łucyan o reportażu "Temat rzeka"

97 procent polskich rzek jest w złym stanie - mówiła w sobotę w TVN24 autorka programu "Rozmowy o końcu świata" Magda Łucyan. Dodała, że można w nich znaleźć praktycznie wszystko. Reporterka Olga Orzechowska przeprowadziła wielotygodniowe śledztwo dotyczącego zanieczyszczenia Bobru, którego efektem jest reportaż "Temat rzeka".

Magda Łucyan we "Wstajesz i weekend" w TVN24 mówiła o reportażu "Temat rzeka" autorstwa Olgi Orzechowskiej, który jest efektem wielotygodniowego śledztwa dotyczącego zanieczyszczenia Bobru. W Lesznie Górnym (woj. lubuskie) działa garbarnia należąca do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Z rur z należącej do niej oczyszczalni przedostają się do Bobru czarne ścieki pełne niebezpiecznych substancji.

Program "Rozmowy o końcu świata" w sobotę o godzinie 18 w TVN24. Reportaż "Temat rzeka" można obejrzeć już teraz w TVN24 GO.

- Olga sama była świadkiem kilkukrotnych zrzutów czarnej cieczy prosto do rzeki Bóbr właśnie z lokalnej garbarni - mówiła autorka programu "Rozmowy o końcu świata". Dodała, że śledztwo rozpoczęli mieszkańcy, którzy "czuli intensywny, ciężki w zniesieniu zapach".

Rozmowa z Magdą Łucyan, autorką "Rozmów o końcu świata" o zanieczyszczeniu polskich rzek
Rozmowa z Magdą Łucyan, autorką "Rozmów o końcu świata" o zanieczyszczeniu polskich rzekTVN24

- Miałam okazje wąchać tę wodę (…) To był zapach chemiczny - mówiła dziennikarka. Dodała, że w pobranych próbkach znaleziono ołów i kadm, które mogą mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. - Gdyby przez przypadek ktoś tej wody się napił, mogłoby się to skończyć bardzo źle - mówiła Łucyan. 

Podkreśliła, że 97 procent polskich rzek jest w złym stanie. Jak mówiła, głównymi problemami jest przemysł, zrzuty ścieków, rolnictwo. - Ostatni problem to też my, każdy z nas. W polskich rzekach można znaleźć praktycznie wszystko. Od sprzętu domowego (...) przez opony, tony plastiku - dodała.

Autor:js\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości