Polska

"Macierewicz zasługuje na medal... niszczyciela"

Polska

Aktualizacja:
TVN24Zemke: Macierewicz zasługuje na medal niszczyciela

- Antoni Macierewicz ma dużą zdolność, jeśli chodzi o likwidowanie czegoś, niszczenie. Niestety ma trudność z tworzeniem czegoś w to miejsce - powiedział w TVN24 Janusz Zemke z LiD. Dodaje, że nie jest możliwe postawienie go przed Trybunałem Stanu, czego chcą posłowie PO

Według Janusza Zemkego, "Służba Kontrwywiadu Wojskowego ma obecnie dużą zdolność do pisania raportów, a brak zdolności do działań operacyjnych". Wynika to m.in. z tego, że za czasów, gdy kontrwywiadem kierował Macierewicz odbywały się ledwie kilkudziesięciogodzinne kursy oficerskie. - Są na to dokumenty - podkreślał poseł LID. Dodał też, że w programie kursów dominowały zajęcia o charakterze ideologicznym, a niewiele czasu poświęcano na szkolenie operacyjne.

Zemke uspokajał jednocześnie, że mimo takiego stanu polskiego kontrwywiadu w Polsce są inne służby podejmujące działania kontrwywiadowcze, więc bezpieczeństwo kraju nie jest zagrożone.

"Macierewicz potrafi tylko likwidować"

O samym Macierewiczu szef sejmowej Komisji ds. Specsłużb też wypowiada się krytycznie: - Antoni Macierewicz ma dużą zdolność, jeśli chodzi o likwidowanie czegoś, niszczenie. Niestety ma trudność z tworzeniem czegoś w to miejsce. Jeśli by był medal niszczyciela to z pewnością on na niego zasługuje - drwił Zemke. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi b. szefa MON Aleksandera Szczygły, który stwierdził niedawno, że Macierewicz zasługuje na medal.

"PO nie uda się postawić b. likwidatora przed trybunałem"

Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiadają postawienie Macierewicza przed Trybunałem Stanu - Nie jest to możliwe - komentuje sprawę Zemke.

Macierewicz był co prawda wiceministrem obrony narodowej, ale konstytucja nie przewiduje dla funkcjonariuszy tej rangi odpowiedzialności przed trybunałem. (PRZECZYTAJ, ZA CO PLATFORMA CHCE POSTAWIĆ ANTONIEGO MACIEREWICZA PRZED TRYBUNAŁEM STANU)

Kto i za co przed Trybunał Stanu

Kwestię odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu precyzuje konstytucja:

Art. 198.

1. Za naruszenie Konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: Prezydent Rzeczypospolitej, Prezes Rady Ministrów oraz członkowie Rady Ministrów, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

2. Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą również posłowie i senatorowie

Źródło: TVN24, "Polska"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24