Polska

Macierewicz: Polska, jeżeli ma być niepodległa, musi mieć większą i silniejszą armię

Polska

Polskie wojsko kupiło tysiąc pocisków przeciwpancernych Spike
tvn24Macierewicz chciałby większej armii

W ubiegłych latach nie wykorzystywano w pełni budżetu przeznaczonego na obronność z powodu korupcji i nieudolności - mówił Antoni Macierewicz, który w poniedziałek odwiedził polskich żołnierzy służących w Afganistanie.

Transmisję ze spotkania szefa MON z żołnierzami służącymi na misji w Afganistanie zaprezentowano dziennikarzom podczas wideokonferencji, która odbyła się w poniedziałek w siedzibie dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Z tej jednostki pochodzi trzon sił III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Macierewicz odwiedził Afganistan po raz drugi, bo - jak mówił - "przełożony powinien być wśród żołnierzy wypełniających tak trudną misję". Jego zdaniem, groźna byłaby sytuacja, w której kierownictwo resortu nie wiedziałoby z bezpośrednich relacji żołnierzy, co naprawdę się dzieje, jakie są problemy i potrzeby oraz - co powinno się zrobić, by ułatwić ich zadanie. Jak dodał, jest to misja ważna również dlatego, bo kwestia zagrożeń migracyjnych, które - mówił - mają źródło także w Afganistanie, jest kluczowym czynnikiem destabilizacji w Polsce i Europie.

Programy modernizacyjne armii

Minister był pytany przez żołnierzy m.in. o losy programów modernizacyjnych polskiej armii, które zastał, przychodząc do resortu. Macierewicz ocenił, że były one budowane według założenia (zapisanego w białej księdze bezpieczeństwa narodowego), iż w Europie nie będzie wojny terytorialnej. Dlatego - jak mówił - plany te muszą być zrestrukturyzowane.

Według ministra, przy tworzeniu programów miała miejsce "pewnego rodzaju nieodpowiedzialność planistyczna". Jak wyjaśniał, zakładały one, że zostanie na ich realizację wydane ok. 130 mld zł do 2022 r. W jego ocenie, gdyby trzeba by na to wydać co najmniej 235 mld zł. W konsekwencji - przekonywał - "powstawały znakomite działa, tylko bez amunicji, bo na amunicję nie wystarczało już pieniędzy". Jednocześnie - jak ocenił - w ubiegłych latach nie wykorzystywano w pełni budżetu przeznaczonego na obronność z powodu - mówił - "korupcji i nieudolności aparatu administracyjnego wojska".

Macierewicz zapewnił, że programy modernizacyjne będą dostosowane do zagrożeń, jakie realnie stoją dzisiaj przed Polską i konieczności rozbudowy armii. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o tworzenie brygad obrony terytorialnej, które za półtora roku mają liczyć 35 tys. żołnierzy, ale także o rozbudowę podstawowych wojsk operacyjnych. - Rząd pani Beaty Szydło jest świadom, że Polska, jeżeli ma być niepodległa i zdolna do bycia realnym suwerennym państwem, musi mieć większą i silniejszą armię - powiedział.

Minister namawiał żołnierzy, żeby wiedzę o programach modernizacji sił zbrojnych czerpali bezpośrednio z informacji MON, ponieważ - jak mówił - będą mieli wówczas pewność, że "informacja nie jest elementem jakiejś wewnętrznej rozgrywki lub lobbingu", tylko przedstawia rzeczywiste intencje resortu.

Polscy żołnierze przebywają w Afganistanie w ramach misji "Resolute Support", która zastąpiła od 1 stycznia 2015 roku operację wojskową ISAF w tym kraju. Celem jest szkolenie afgańskich sił; w misji uczestniczy 40 państw.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defense.gov

Pozostałe wiadomości