Macierewicz o Wojskach Obrony Terytorialnej: liczba kandydatów przewyższa potrzeby

[object Object]
obrona-terytorialna-16-9.jpgtvn24
wideo 2/4

Budowa Wojsk Obrony Terytorialnej przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewnił w wywiadzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak dodał, w trzech województwach, gdzie powołano pierwsze brygady, "liczba kandydatów przewyższa potrzeby".

Według Antoniego Macierewicza, po trzech latach szkoleń zatrą się różnice między ochotnikami, którzy przyszli z cywila, a rezerwistami, którzy zdecydowali się na służbę w WOT. - Służba w WOT cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród jej potencjalnych żołnierzy. Mamy bardzo dużo osób zadeklarowanych do służby i dużą liczbę wydanych kart powołania na kolejne turnusy szkoleń – powiedział minister w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. - W trzech województwach - podlaskim, lubelskim i podkarpackim - liczba kandydatów do służby przewyższa obecne potrzeby brygad. Dla przykładu, na Podkarpaciu mamy w tej chwili aż ponad 5 tys. zadeklarowanych kandydatów – powiedział. Jak dodał szef MON, w całym kraju chęć wstąpienia do WOT wyraziło około 20 tysięcy osób. - Przygotowując koncepcję budowy WOT, braliśmy oczywiście pod uwagę również kwestie demograficzne, dlatego zaprogramowaliśmy takie struktury brygad OT, aby elastycznie dostosowywać je do stanu populacji i liczby kandydatów w danym regionie Polski – zaznaczył. Dodał, że zgodnie z założeniem, do WOT mogą wstępować także osoby w średnim wieku, jeżeli sprostają wymaganiom psychofizycznym. - Tworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega zgodnie z naszym harmonogramem - powiedział Macierewicz. Przypomniał, że powołano dowództwo WOT, sformowano struktury w trzech pierwszych województwach, a obecnie trwa nabór ochotników. Trwają prace nad sformowaniem kolejnych trzech brygad - dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko–mazurskim.

Złożą przysięgę

Kończy się szkolenie blisko tysiąca ochotników, z których połowa przechodziła szkolenie podstawowe. W niedzielę złożą oni przysięgę wojskową. Pozostali to rezerwiści, którzy zostali skierowani na szkolenie wyrównawcze.

Ci, którzy do WOT przyszli z cywila, złożą w niedzielę przysięgę, po której wraz z doświadczonymi rezerwistami stworzą kompanie lekkiej piechoty, złożone z żołnierzy z obu grup. - Zakładamy, że po trzech latach szkolenia zatrą się różnice pomiędzy rezerwistami a ochotnikami z cywila – powiedział minister. Podstawowym modułem szkoleniowym ma być tzw. wspaniała dwunastka - 12-osobowy zespół złożony z sześciu rezerwistów i sześciu żołnierzy, którzy przyszli do WOT z cywila. Sekcje będą się składały z różnych specjalistów, w tym medyków i strzelców wyborowych, a funkcje będą dublowane na zasadzie młodszego i starszego specjalisty. Szef MON dodał, że ponad 1,5 tys. kolejnych ochotników przeszło już procedurę powołania do WOT i zostało zapoznanych z jednostkami wojskowymi. Ci ochotnicy, począwszy od lipca tego roku, rozpoczną szkolenie podstawowe i wyrównawcze. - Z tej grupy ponad 900 ochotników odebrało już karty powołania na szkolenia – powiedział minister. Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem tego roku. Trzy pierwsze brygady sformowano w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a trzy kolejne są obecnie formowane. W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju. W kraju za kilka lat ma funkcjonować 17 brygad OT - po jednej w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie. Docelowo WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości