Polska

Oddał order od prezydenta Kaczyńskiego. "Nie pasuje mi, żebym go miał w domu"

Polska

Oddał order od prezydenta Kaczyńskiego. "Nie pasuje mi, żebym go miał w domu"
TVN 24"Przez 25 lat budowało się, było powoli, ale coraz lepiej. Zniszczyć wszystko można w kilka tygodni"

Maciej Jankowski, były działacz NSZZ Solidarność i były poseł AWS, w programie "Kropka nad i" oddał order otrzymany w 2009 roku od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. - Teraz czasy tak się zmieniają, że nie pasuje mi, żebym go miał w domu - wyjaśnił.

Jankowski przekazał swój Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał od Lecha Kaczyńskiego za działalność w Solidarności z prośbą, aby przekazać go na aukcję i zebrać pieniądze na jedzenie dla "watahy wilków".

"Tak się zniszczy kraj"

- Czasy się tak szybko zmieniają, że nie pasuje już mi, żebym go nawet miał w domu - powiedział. - (Władysław) Bartoszewski mówił, że jak nie możesz już nic zrobić, to zachowaj się przyzwoicie. Więc przyzwoicie będzie, jak się pozbędę tego orderu - dodał.

Jankowski wyjaśnił, że jest to z jego strony wyraz sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w Polsce. - To nie tylko wszechwładny (Jarosław) Kaczyński, ale jak się słucha rożnych ludzi, to jest horror, tak się zniszczy kraj - stwierdził.

"Wolę mieć w kranie ciepłą wodę niż święconą"

- Przez 25 lat budowało się, było powoli, ale coraz lepiej. Zniszczyć można w parę tygodni - wyjaśniał swoją decyzję Jankowski. - Poza tym prywatnie lubię się kąpać. I wolę mieć w kranie ciepłą wodę niż święconą. Jeszcze jak (ojciec Tadeusz) Rydzyk się dorwie do tej święconej wody, to nie stać mnie będzie, za droga będzie, żeby wannę napełnić - dodał.

Maciej Jankowski to polski polityk, spawacz, działacz związkowy, poseł na Sejm III kadencji, radny sejmiku mazowieckiego I kadencji. Wstąpił do Solidarności w 1980 roku i był jednym z liderów mazowieckich struktur związku. W stanie wojennym był internowany od 13 grudnia 1981 r. do 27 marca 1982 r. Był wiceprzewodniczącym NSZZ Solidarność na Mazowszu od 1990 roku, a od roku 1998 kierował regionem związku. Na posła III kadencji Sejmu został wybrany z list AWS w okręgu Warszawa. Potem związał się ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i należał do komitetu wyborczego Andrzeja Olechowskiego w wyborach w 2000 roku. Poparł powstanie Platformy Obywatelskiej w 2001 roku. Wycofał się z polityki rok później.

Autor: mart\mtom,rzw / Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości