Polska

Ma 38 lat, mówi w 16 językach. Jest nową twarzą polskiego Kościoła

Polska

Konferencja Episkopatu PolskiKs. Paweł Rytel-Andrianik nowym rzecznikiem Episkopatu

Konferencja Episkopatu Polski wybrała swojego nowego rzecznika prasowego. Został nim 38-letni ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Józefa Klocha, który decyzję o swoim odejściu ogłosił w marcu tego roku.

Za kontakty KEP z mediami odpowiadał będzie teraz 38-letni ks. Rytel-Andrianik. Zastąpił on na stanowisku ks. Józefa Klocha, który był rzecznikiem Episkopatu przez 12 lat.

- Jeżeli miałbym użyć trzech słów, żeby określić siebie, to byłoby: jestem księdzem katolickim - przedstawił się dziennikarzom nowy rzecznik. - To, że jest się księdzem katolickim, czyli Kościoła powszechnego, pokazuje, że jest się częścią wielkiej wspólnoty Kościoła na świecie - dodał. Z tego wynika - mówił nowy rzecznik - że "jesteśmy w rodzinie, a w rodzinie mówi się szczerze".

Pytany o współpracę z mediami ks. Rytel-Andrianik odpowiedział, że "z zamiłowania" jest dziennikarzem. Zadeklarował, że w sprawie in vitro, związków partnerskich i konwencji antyprzemocowej będzie polegał na opiniach specjalistów z danej dziedziny. - Zawsze trzeba rozmawiać ze wszystkimi osobami - powiedział. Ks. Rytel-Andrianik przytoczył też słowa jednego z hierarchów: "Musimy uczyć się przekazu Ewangelii w 140 znakach, bo tyle mieści Twitter".

"Chce być głosem księży biskupów"

Ksiądz przekazał, że jako rzecznik "chce być głosem księży biskupów". - Moim zadaniem będzie, żeby jeszcze bardziej wsłuchać się w ten głos, żeby nieść go dalej i być dostępnym dla mediów i być dla ich dyspozycji w całym tego słowa znaczeniu - podkreślił.

Na pytanie, jakie priorytety będą mu przyświecały na stanowisku rzecznika KEP, odpowiedział, że priorytety wyznaczył mu po wyborze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a wśród nich: "zgłębianie nauki Kościoła i jej przekazywanie, odnosić się z szacunkiem do dziennikarzy i być zawsze gotowym do ich dyspozycji oraz być częścią rodziny dziennikarskiej".

Nowy rzecznik powiedział, że funkcję tę traktuje jako misję, a będzie ona polegała na tym, żeby z jak największym szacunkiem odnosić się do tych, którzy mówią, którzy piszą.

Biblista, poliglota

Rytel-Andrianik jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej, święcenia kapłańskie przyjął 14 lat temu. Ma stopień naukowy doktora, do tej pory był wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

Urodził się w Sokołowie Podlaskim. Dzieciństwo spędził w miejscowości Rytele Święckie na Podlasiu (administracyjnie woj. mazowieckie), gdzie mieszkańcy od XVI w. mają dwuczłonowe nazwiska. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Antoniego Dydycza 16 czerwca 2001 roku w Drohiczynie. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Ostrożany, następnie skierowano go na studia w Rzymie.

Ks. Rytel-Andrianik ma duże doświadczenie akademickie. Posiada doktoraty z nauk biblijnych i studiów orientalnych. Studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża i Papieskim Uniwersytecie Antonianum oraz w Jerozolimie w Studium Biblicum Fraciscanum, Ecole Biblique, Uniwersytecie Hebrajskim i Hebrew Union College, a także na Oksfordzie. Posługuje się 16 językami obcymi, szczególnie angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i współczesnym hebrajskim. Współpracował już z biurem prasowym KEP podczas ostatniej wizyty polskich biskupów w Rzymie.

Zastąpi ks. Klocha

Ks. Kloch decyzję o odejściu ogłosił w marcu. Jak wyjaśniał wtedy, podjął ją sam, bo chce się skupić na pracy wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kadencja rzecznika KEP trwa pięć lat. Zgodnie z regulaminem KEP liczba kadencji jest nieograniczona.

Autor: kło/ ola / Źródło: Konferencja Episkopatu Polski, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konferencja Episkopatu Polski

Pozostałe wiadomości