Rzepecki rezygnuje z "jedynki" w okręgu konińskim. "Nigdy tam nie byłem"

Polska

Aktualizacja:
Łukasz Rzepecki z Kukiz'15 zrezygnował z "jedynki" w okręgu konińskimtvn24
wideo 2/35

Nie będę startował z pierwszego miejsca na listach komitetu Polskiego Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska w okręgu konińskim - poinformował poseł Łukasz Rzepecki z Kukiz'15. - Nie mam przywiązania do tego terenu, nigdy tam nie byłem. Co mam tym ludziom powiedzieć, że dostałem "jedynkę" i jestem? - tłumaczył.

- Po podpisaniu porozumienia między Polskim Stronnictwem Ludowym a Kukiz'15, kierownictwo Kukiz'15 zaproponowało mi "jedynkę" z okręgu konińskiego, który jest w (…) województwie wielkopolskim. (…) Nie chciałem się na to zgodzić, dlatego żeby nie zostawiać i nie zdradzić moich wyborców, bo to oni są dla mnie najważniejsi - powiedział Rzepecki na konferencji.

Podkreślił, że województwo łódzkie jest dla niego najważniejsze. - Okręg sieradzki jest dla mnie najważniejszy, wyborcy z tego okręgu są dla mnie najważniejsi. Oni mi zaufali, w 2015 roku oddali na mnie swój głos. (…) Moje przywiązanie do województwa łódzkiego jest dla mnie rzeczą priorytetową - zapewnił.

- Nie będą startował z okręgu konińskiego, bo co ja miałbym tym ludziom w Koninie powiedzieć? Nie mam przywiązania do tego terenu, nigdy tam nie byłem. Co mam tym ludziom powiedzieć, że dostałem "jedynkę" i jestem? – dodał.

Rzepecki zwrócił się również bezpośrednio do szefa Kukiz'15: - Do przewodniczącego Pawła Kukiza mam pytanie: gdzie te jednomandatowe okręgi wyborcze? Jeżeli mnie jedynego posła z okręgu sieradzkiego chciałeś przerzucić i przehandlować na Konin?

Zapytany, czy zamierza kandydować do Sejmu z innej listy niż komitet PSL-Koalicja Polska, Rzepecki odpowiedział, że o swoich dalszych planach będzie informował podczas kolejnych konferencji prasowych.

Wykluczony z PiS, dołączył do Kukiz'15

Rzepecki został wybrany w 2015 roku do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. W lipcu 2017 roku poseł wyraził swój sprzeciw wobec projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (tzw. ustawy paliwowej) autorstwa posłów PiS, która wprowadzała nową opłatę emisyjnej doliczaną do ceny paliwa. Mówił wtedy, że to ustawa "zła, antyludzka i antyobywatelska".

Gdy we wrześniu 2017 roku poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński złożył prywatny akt oskarżenia, w którym zarzucał posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu, że ten pomawia go o niezgodne z prawem lobbowanie na rzecz Airbus Helicopters, Rzepecki zapowiedział, że zagłosuje za wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Tarczyńskiemu.

Po tej sytuacji Rzepecki został zawieszony w prawach członka PiS, odwołany ze składu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, a 11 października wykluczony z klubu parlamentarnego PiS. Dwa dni później dołączył do klubu Kukiz'15.

Porozumienie Kukiz'15 i PSL

W skład komitetu wyborczego PSL-Koalicja Polska wchodzą poza Polskim Stronnictwem Ludowym posłowie koła UED, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Do projektu dołączył też Kukiz'15, który podpisał z PSL porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu.

Autor: ads\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: