Polska

Ludzie Ziobry na straży moralności w prokuraturze

Polska


Byli współpracownicy Zbigniewa Ziobry chcą "kształtować w prokuraturze postawy moralno-etyczne oraz walczyć o jej niezależność" - pisze "Gazeta Wyborcza". Statut i wniosek o rejestrację stowarzyszenia prokuratorów AdVocem jest już w sądzie.

Stowarzyszenie skupia głównie pochodzących ze Śląska najbliższych współpracowników byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za rządów PiS sprawowali oni najważniejsze funkcje w prokuraturze, po wyborach stracili stanowiska. W środowisku prawniczym nazywa ich się teraz "grupą odrzuconych".

Naszym głównym zadaniem będzie obrona godności zawodu prokuratora advocem

Moralność w prokuraturze

W statucie stowarzyszenia czytamy, że będzie "opiniować przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany prawa, kształtować postawy moralno-etyczne prokuratorów, bronić ich niezależności oraz współdziałać z organizacjami środowiska sędziowskiego". - Naszym głównym zadaniem będzie obrona godności zawodu prokuratora - mówi gazecie Małgorzata Bednarek, była szefowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, współzałożycielka stowarzyszenia.

AdVocem wysłało już pierwszą opinię - sprzeciwia się m.in. planom ministerstwa wydłużenia z trzech do sześciu lat okresu, po którym prokurator rejonowy może awansować do prokuratury okręgowej. - Te rozwiązania zamkną ścieżkę awansu młodym i zdolnym prokuratorom - mówi Bednarek.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie komentuje inicjatywy byłych ludzi Ziobry. - Prokuratorzy mają prawo się zrzeszać i oni z tego prawa skorzystali - mówi Ewa Piotrowska, rzecznik ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości