"Jak nie ma Nowoczesnej, to nie ma koalicji"

Polska

Katarzyna Lubnauer w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/3

- Musimy pokazać nie tylko to, że potrafimy się zjednoczyć, ale że potrafimy zaprezentować jakąś spójną wizję rozwoju Polski na następne lata - powiedziała Katarzyna Lubnauer w "Faktach po Faktach", oceniając szanse partii opozycyjnych na zwycięstwa w kolejnych wyborach nad Prawem i Sprawiedliwością.

Platforma Obywatelska i Inicjatywa Polska w sobotę zorganizowały konwencję "Kobieta, Polska, Europa". Przewodnicząca Nowoczesnej z zaproszenia nie skorzystała. - Fajnie by było, gdyby wczorajsza konwencja była konwencją szerokiej koalicji - stwierdziła.

Lubnauer zwróciła uwagę, że Koalicja Obywatelska na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowana jest jako porozumienie dwóch partii politycznych, PO i Nowoczesnej.

- W związku z tym, jak nie ma Nowoczesnej, to nie ma koalicji - powiedziała, dodając, że "na stopniu centralnym koalicji nie ma". Gość "Faktów po Faktach" stwierdziła też, że posługiwanie się znakiem Koalicji Obywatelskiej przez PO w klubie parlamentarnym w Sejmie jest "na wyrost".

W niedzielny wieczór Lubnauer wielokrotnie podkreśliła, że "tylko szeroka koalicja ma szanse na zwycięstwo w wyborach w 2019 roku", oceniając, że w jej konstruowaniu istotna jest metoda D’Hondta (system wyborczy oparty na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi - red.).

Lubnauer w "Faktach po Faktach": Tylko szeroka koalicja ma szanse na zwycięstwo w wyborach w 2019 rokutvn24

"Polacy oczekują nowej jakości w polityce"

- Nawet wtedy, gdy zbudujemy tę szeroką koalicję, to można liczyć się z tym, że to zwycięstwo będzie o włos. Żadna pojedyncza partia tego nie zrobi - dodawała Katarzyna Lubnauer. - Dlatego tak intensywnie rozmawiamy z PSL, z SLD, z Unią Europejskich Demokratów - tłumaczyła, mówiąc o zaplanowanych na 2019 rok wyborach.

By koalicja z Platformą Obywatelską była możliwa, zdaniem Katarzyny Lubnauer "ważna jest dobra wola". - Polacy oczekują nowej jakości w polityce, innego niż stosowany przez Prawo i Sprawiedliwość (stylu - red.). Ten inny styl polega na szacunku do innych ludzi, potrzebujemy zaufania, odpowiedzialności i stabilności - powiedziała.

Przewodnicząca Nowoczesnej stwierdziła, że "bardzo wielu wyborców PiS jest gotowych do odejścia z PiS, ale muszą mieć kontrofertę". - Musimy pokazać nie tylko to, że potrafimy się zjednoczyć, ale że potrafimy zaprezentować jakąś spójną wizję rozwoju Polski na następne lata - powiedziała Lubnauer.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ "FAKTACH PO FAKTACH"

Autor: asty/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24