Taksówkarz nie zwolnił przed przejściem dla pieszych i wjechał w mężczyznę

TVN24

Taksówkarz potrącił pieszego na pasach policja lubelska
wideo 2/9

Kierowca taksówki nie zwolnił przed przejściem i wjechał w pieszego. Do potrącenia doszło w Lublinie, po zmroku, w trudnych warunkach pogodowych. Pieszy nie odniósł poważnych obrażeń, ale i tak trafił do szpitala. Policjanci publikują nagranie ku przestrodze.

Lubelscy policjanci opublikowali nagranie z monitoringu miejskiego, na którym widać potrącenie mężczyzny na przejściu dla pieszych. Do tej groźnie wyglądającej sytuacji doszło kilka dni temu na ulicy Lubartowskiej około godziny 20.

- W trudnych warunkach drogowych 64-letni kierowca taksówki nie zwolnił przed przejściem dla pieszych i wjechał w mężczyznę. 60-letni pieszy trafił do szpitala, ale na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń – przekazał komisarz Andrzej Fijołek z zespołu prasowego lubelskiej policji.

Na nagraniu z monitoringu widać, że pieszy wszedł na przejście, a kiedy był już na środku jezdni, został uderzony przez samochód. Widać, że taksówkarz nie upewnił się, że nikt nie przechodzi i nie hamował przed przejściem dla pieszych.

- Początkowo kierowca tłumaczył się, że ten mężczyzna nagle wtargnął na pasy. Jak widać, wcale tak nie było - dodaje Fijołek

Wzmożona ostrożność

Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i doznają bardzo poważnych obrażeń. Skutkiem potrąceń jest często kalectwo, a nawet śmierć. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

- Przy obecnej porze roku, kiedy szybciej zapada zmierzch, gdy jezdnia jest mokra, a światło po zmroku odbija się od jezdni, wtedy widoczność jest bardzo słaba. W miejscach przejść dla pieszych kierowca jest zobowiązany dostosować prędkość i zachować szczególną ostrożność - podkreśla oficer prasowy z Lublina.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów szczególnie przy oznakowanych przejściach i na przecinaniu się jezdni ze ścieżkami rowerowymi.

Policjanci apelują też do pieszych: - Przypominamy, że piesi powinni posiadać elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych, jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej – przestrzega Fijołek.

Od początku roku na drogach województwa lubelskiego piesi uczestniczyli w 185 wypadkach, w wyniku których zginęło 36 osób, a 153 odniosły obrażenia. Sami piesi spowodowali 60 wypadków. Tylko przez dwa pierwsze tygodnie listopada w województwie lubelskim zginęło siedmiu pieszych.

Autor: nina/ks / Źródło: TVN24 Białystok