TVN24 | Polska

Mieli grozić przedsiębiorcom. CBŚP rozbiło "zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym"

TVN24 | Polska

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Lublin. Policja rozbiła gang. Zlikwidowano też wytwórnię papierosów
Lublin. Policja rozbiła gang. Zlikwidowano też wytwórnię papierosówCBŚP
wideo 2/5
CBŚPLublin. Policja rozbiła gang. Zlikwidowano też wytwórnię papierosów

10 osób zatrzymanych, przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Zatrzymani - jak informują śledczy - są też podejrzani między innymi o wymuszenia rozbójnicze i produkcję oraz dystrybucję papierosów. Według lubelskich śledczych, w skład gangu wchodzili obywatele Gruzji, Armenii, Rosji i Polski. Sześciu z 10 zatrzymanych mężczyzn trafiło do aresztu. Sprawa jest rozwojowa. 

"Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy ścisłej współpracy z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie dokonywali wymuszeń rozbójniczych" – czytamy na stronie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w gangu działali obywatele Gruzji, Armenii, Rosji i Polski, którzy mieli wchodzić w kontakty biznesowe z polskimi przedsiębiorcami, a następnie zmuszać ich do spłat nieistniejących zobowiązań finansowych. Grożąc przy tym pobiciem czy zniszczeniem mienia.

Zlikwidowano też wytwórnię papierosów

Akcja prowadzono była na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiegoCBŚP

"Dodatkowo grupa zajmowała się także produkcją papierosów bez polskich znaków akcyzy, które były następnie rozprowadzane w Warszawie" – informuje CBŚP.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Podczas akcji przeprowadzonej na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego policjanci zatrzymali 10 osób, a także zlikwidowali wytwórnię papierosów. Zabezpieczono ponad 170 tysięcy papierosów, krajankę tytoniową, komponenty do produkcji papierosów, takie jak: tytoń, gilzy, opakowania oraz maszyny produkcyjne.

Do sprawy zatrzymano dziesięć osób CBŚP

"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że działalność rozpracowanej grupy przestępczej naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w wysokości ponad 28 mln zł" – poinformowało CBŚP.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a jednej osobie kierowania tą grupą. Dodatkowo są również podejrzani o wymuszenie rozbójnicze, posiadanie broni palnej, produkcję i dystrybucję wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a także kradzież i składanie fałszywych zeznań.

Decyzją Sądu Rejonowego w Lublinie sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy. Śledczy podkreślają, że sprawa może mieć charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Sześciu z dziesięciu zatrzymanych mężczyzn trafiło do aresztuCBŚP
Policjanci współpracowali z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości