Polska

CBŚP: zatrzymani planowali porwanie włoskiego biznesmena

Polska

CBŚP LublinCBŚP: Ofiarą uprowadzenia miał być włoski biznesmen

Zatrzymanie podejrzanych o przygotowanie do uprowadzenia obywatela Włoch to efekt działań policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli między innymi broń, paralizator oraz kajdanki. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Policjanci zatrzymali sześciu mężczyzn, którzy mieli przygotowywać się do uprowadzenia obywatela Włoch. - W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie czterem zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - poinformowała w poniedziałek rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Plan

Jak ustalili śledczy, podejrzani mieli porozumieć się ze sobą, zlecając dwóm mężczyznom uprowadzenie obywatela Włoch, który prowadzi międzynarodową działalność gospodarczą. Mieli próbować wymusić na nim lub członkach jego rodziny okup w wysokości 500 tysięcy złotych.

Wcześniej, w 2016 roku, mieli uzyskać od Włocha kwotę 490 tysięcy złotych na inwestycje oraz tytułem pożyczek.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa zatrzymani mężczyźni mieli wcześniej omówić plan porwania oraz wskazać miejsce, gdzie porwany miał być przetrzymywany, a także ustalić kwotę wynagrodzenia za jego uprowadzenie.

Na ich trop wpadli funkcjonariusze z CBŚP. - Policjanci ustalili osoby mogące brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ich miejsca przebywania. Z ustaleń śledczych wynika, że za zlecenie uprowadzenia mogą być odpowiedzialni miejscowi "przedsiębiorcy" - przekazała rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Dodała, że w wyniku skoordynowanych i szeroko zakrojonych działań, prowadzonych w tym samym czasie na terenie województw: zachodniopomorskiego, małopolskiego oraz lubelskiego, funkcjonariusze zatrzymali sześć osób.

- W czasie przeszukań policjanci znaleźli przedmioty, które mogłyby być wykorzystane do popełnienia przestępstwa, m.in: broń, kajdanki oraz paralizator - poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz.

Zarzuty i areszty

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, tam prokurator przedstawił czterem zatrzymanym mężczyznom zarzuty. - Dwóm - kierowania, zaś dwóm - brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu uprowadzenie pokrzywdzonego w charakterze zakładnika, w celu wymuszenia zapłaty pieniędzy w zamian za jego uwolnienie - podała Prokuratura Krajowa.

Dodatkowo jeden z podejrzanych usłyszał zarzut posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia. Dwaj pozostali mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadka.

Decyzją Sądu Rejonowego w Lublinie czterech mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Śledczy podkreślają, że sprawa może mieć charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Autor: gp / Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP Lublin

Pozostałe wiadomości