TVN24 | Polska

150-letnią figurkę Matki Boskiej usunięto na czas remontu. Za jej powrót nie chce płacić ani miasto, ani parafia

TVN24 | Polska

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Lublin. Z obelisku sprzed kościoła świętej Agnieszki w 2019 roku zdjęto figurę Matki Boskiej. Żeby mogła powrócić, trzeba wyremontować kolumnę (materiał z 18.02.2022)
Lublin. Z obelisku sprzed kościoła świętej Agnieszki w 2019 roku zdjęto figurę Matki Boskiej. Żeby mogła powrócić, trzeba wyremontować kolumnę (materiał z 18.02.2022)WUOZ w Lublinie
wideo 2/4
WUOZ w Lublinie 1

Niemal 150 lat, przed kościołem świętej Agnieszki w Lublinie, można było podziwiać, stojącą na obelisku, Matkę Boską. W 2019 roku rzeźba została - na czas realizowanej w pobliżu inwestycji drogowej - przeniesiona na dzwonnicę. Żeby mogła powrócić, trzeba wyremontować sypiącą się kolumnę. Nie zamierza tego zrobić ani parafia, ani miasto. Konserwator zabytków liczy, że stronom uda się porozumieć.

- Słusznie postąpiono, że w 2019 roku rzeźba została zdjęta z obelisku. Najwyższy czas, żeby zabytek wrócił już jednak na swoje miejsce - mówi Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Chodzi o figurę Matki Boskiej, która 146 lat stała na kolumnie przed kościołem świętej Agnieszki w Lublinie. Trzy lata temu została zdjęta i przeniesiona do kościelnej dzwonnicy, bo istniało zagrożenie, że zostanie zniszczona. Miasto rozpoczynało wtedy przebudowę pobliskiej ulicy Kalinowszczyzna, a obelisk, na którym stała rzeźba, jest w kiepskim stanie.

Rzeźba stała na obelisku od 1873 do 2019 roku (zdjęcie sprzed zabrania figury na dzwonnicę)WUOZ w Lublinie

Obelisk stoi w pasie drogowym, ale nie jest własnością gminy

- Kolumna został zabezpieczona, a teren otoczony ogrodzeniem. To były jednak działania doraźne – zaznacza konserwator.

Żeby rzeźba wróciła na obelisk, ten musi być wyremontowany. Problem w tym, że nikt nie kwapi się, by wyłożyć na to pieniądze.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Choć figura wraz z obeliskiem stoi na terenie miejskim, w pasie drogowym, nie jest jednak własnością gminy Lublin - zaznacza Justyna Góźdź z biura prasowego prezydenta Lublina.

Sprawa trafiła do sądu

Wspomina też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który 15 listopada 2018 roku uchylił decyzję powiatowego oraz wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, które nakazywały miastu remont obelisku.

Czytaj też: Powstała, by chronić miasto, ale wyrabiano też w niej świece

- Jak podkreślił sąd, "nie ulega wątpliwości, że obelisk należy do zespołu poaugustiańskiego, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół klasztorny, w skład którego wchodzi kolumna z 1873 roku". Gmina Lublin, jako właściciel gruntu, nie może być uznana za właściciela figury, która jest częścią całego zespołu klasztornego, stanowiącego własność parafii. Stąd też i obowiązki związane z remontem nie należą do właściciela gruntu – tłumaczy Justyna Góźdź.

Ksiądz: parafia nie dysponuje funduszami na przeprowadzenie prac remontowych

Proboszcz parafii św. Agnieszki ks. Kazimierz Gacan odsyła nas do swoich wypowiedzi, jakie w zeszłym tygodniu zamieściła lokalna prasa.

Kolumna jest w opłakanym stanie (zdjęcie sprzed zabrania figury na dzwonnicę)WUOZ w Lublinie

- Zakon został rozwiązany przez władze carskie w 1864, a rzeźba stanęła w 1873 roku - mówił na łamach "Kuriera Lubelskiego".

Dodał, że to teren miasta, a poza tym parafia nie dysponuje funduszami na przeprowadzenie prac remontowych. - Ich koszt może sięgnąć około 100 tysięcy złotych – szacował.

Być może miasto wesprze finansowo parafię

Cytowany na wstępie Dariusz Kopciowski komentuje, że aby uratować kolumnę, potrzebne jest porozumienie między miastem a parafią. – W najbliższym czasie spotkamy się z przedstawicielami obu stron – zaznacza.

Być może szansą na wyjście z impasu będzie deklaracja Justyny Góźdź, że w lubelskim magistracie trwają obecnie analizy w kierunku możliwości prawnych wsparcia finansowego parafii na remont.

Kolumna stoi przy kościele świętej Agnieszki w Lublinie

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości