Wniosek o pilną kontrolę NIK w Kancelarii Sejmu w sprawie lotów marszałka

[object Object]
Jest wniosek o pilną kontrolę NIK w Kancelarii Sejmutvn24
wideo 2/24

Posłowie klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek, że składają wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o pilną kontrolę dotyczącą lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Zwrócili się też do szefowej Kancelarii Sejmu o natychmiastowe ujawnienie wszystkich dokumentów w tej sprawie.

Poseł PO-KO Mariusz Witczak zapowiedział na konferencji prasowej złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o pilne przeprowadzenie kontroli dotyczącej legalności, celowości i gospodarności wydatkowania środków na loty marszałka Kuchcińskiego. Witczak stwierdził też, że NIK musi w pilnym trybie zbadać kwestię archiwizacji dokumentów Kancelarii Sejmu.

"Sytuacja bulwersująca i skandaliczna"

- Z mediów dowiadujemy się, że być może dokumenty były niszczone, te, które dokładnie opisywały zapotrzebowanie na loty marszałka Kuchcińskiego w latach 2015-2017. To jest sytuacja bulwersująca i skandaliczna - mówił poseł PO-KO. Wskazywał, że od jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga się pięcioletniego przechowywania dokumentów podatkowych.

- Tutaj dowiadujemy się, że nie możemy otrzymać dokumentów sprzed dwóch, trzech lat, które dotyczą milionów złotych polskiego podatnika - dodał.

"Tylko od woli marszałka i szefa Kancelarii Sejmu zależy, czy te dokumenty zostaną ujawnione"

Poseł PO-KO Robert Kropiwnicki zwrócił się z kolei do szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej o natychmiastowe ujawnienie wszystkich dokumentów związanych z lotami marszałka Kuchcińskiego między Warszawą a Rzeszowem. - Te wszystkie informacje są w Kancelarii Sejmu, one są na miejscu. Tylko od woli marszałka i szefa Kancelarii Sejmu zależy, czy te dokumenty zostaną ujawnione - argumentował.

Zdaniem Kropiwnickiego, udostępnienie tych dokumentów jest kluczowe przed piątkową debatą na temat odwołania Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Autor: mjz / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości