Policjanci kryminalni na prezentacji kandydatki PiS. "Czynności służbowe"

TVN24

Policjanci kryminalni obecni na spotkaniu kandydatki PiS na prezydenta Łomżytvn24
wideo 2/4

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku potwierdził obecność nieumundurowanych policjantów na poniedziałkowym spotkaniu, podczas którego była wiceprezydent Łomży, Agnieszka Muzyk, zaprezentowana została jako kandydatka PiS na prezydenta miasta. Funkcjonariusze, wśród znajdowali się także policjanci kryminalni, wykonywali "czynności służbowe" - przekonywał rzecznik białostockiej policji.

Poparcia Agnieszce Muzyk na spotkaniu wyborczym w Łomży udzielili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz wiceszef resortu rolnictwa Tadeusz Romańczuk.

"Realizowali czynności służbowe"

Jak dowiedziała się TVN24, konferencję prasową zabezpieczało dziewięciu policjantów, w tym czterech kryminalnych, dwóch dzielnicowych i trzech ze służby patrolowej. Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego w Białymstoku nadkomisarz Tomasz Krupa wyjaśniał, że nieumundurowani policjanci "realizowali czynności służbowe".

Świadkowie twierdzą, że obecni na spotkaniu funkcjonariusze zajmowali się przede wszystkim obserwacją jego uczestników.

Policjanci byli po cywilnemu, jednak świadkowie mieli widzieć u nich broń.

- Są to policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Od razu ich rozpoznałem - wyjaśniał zastrzegający sobie anonimowość informator TVN24, który był na spotkaniu wyborczym. - Panowie byli co prawda ubrani po cywilnemu, jednak widoczna była broń, która wystawała im z kabur - podkreślał. - Jednego z tych panów miałem przyjemność kiedyś poznać, dlatego rozpoznałem go od razu - dodał informator.

Strach przed KOD-em?

Jak relacjonowała reporterka TVN24 Anna Borkowska-Minko, przed spotkaniem z Agnieszką Muzyk pojawiły się informacje, że być może na konferencji pojawią się zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji i zechcą na przykład zakłócić prezentację. Na okolicznych płotach - mówiła Borkowska-Minko - pojawiły się banery z hasłami wskazującymi na małą przychylność wobec kandydatki PiS.

Wiceszef MSWiA, który przemawiał na spotkaniu, wskazywał, że Muzyk jako prezydent Łomży "będzie wzorem postawy, jeżeli chodzi o realizację programu PiS w wymiarze lokalnym i że dzięki dobrej, mam nadzieję, że wyśmienitej współpracy rządowo-samorządowej, której tak bardzo potrzeba, będziemy mogli wesprzeć miasto Łomża w jego rozwoju".

Reporterka TVN24 zwróciła uwagę, że być może udział policjantów w prezentacji mógł wynikać z doświadczenia wiceministra z marca 2016 roku, kiedy to spotkanie w Suwałkach - w którym udział brali również ówczesna kandydatka na senatora Anna Maria Anders oraz były już szef MSWiA Mariusz Błaszczak - zakłóciła grupa działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

Błaszczak: Jest z nami córka gen. Andersa. Mam nadzieję, że po niedzielnych wyborach pani senator
TVN 24

Starcie dwojga polityków PiS

Prezydentem Łomży jest Mariusz Chrzanowski, który wygrał poprzednie wybory samorządowe, startując z list Prawa i Sprawiedliwości. Agnieszka Muzyk jeszcze do niedawna była jego zastępcą, zajmowała stanowisko wiceprezydent miasta.

Pod koniec czerwca szef Prawa i Sprawiedliwości w Podlaskiem Krzysztof Jurgiel informował, że regionalne struktury partii wskazały na Chrzanowskiego, członka tej partii od 14 lat, jako kandydata w jesiennych wyborach na prezydenta Łomży. Jurgiel zastrzegał wtedy jednak, że kandydatura ta nie jest jeszcze zatwierdzona.

Finalnie komitet polityczny PiS wybrał Muzyk.

Chrzanowski ogłosił w poniedziałek, że będzie startował z własnego komitetu wyborczego.

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesnej) na prezydenta Łomży jest Maciej Borysewicz. Sojusz Lewicy Demokratycznej zgłosił kandydaturę Dariusza Janickiego.

Autor: tmw//now//kwoj / Źródło: TVN24, PAP