"Dziurawy" budżet drogowy. Pomysł rządu: obciążyć kierowców

[object Object]
Koniec z tanim tankowaniem? Lokalne drogi do remontu. Rząd chce kosztami obciążyć kierowcówtvn24
wideo 2/2

Co roku modernizacji wymaga około sześciu tysięcy kilometrów dróg samorządowych - tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, narzekając, że na remonty brakuje pieniędzy. Politycy PiS mają już jednak pomysł: dodatkowe środki pozyskać chce od kierowców, podnosząc opłatę paliwową. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Pięć lat po Euro 2012 drogowcy szykują się do zakończenia budowy autostrady A1. Ruszył już przetarg na ostatni odcinek spod Łodzi do Częstochowy. Autostrada, w części sześciopasmowa, ma być gotowa za cztery lata.

PiS: ktoś musi zapłacić

Gdy główne trasy są budowane i przebudowywane, drogi lokalne popadają w ruinę. - Szacujemy, że potrzeba modernizacji co roku, około sześciu tysięcy kilometrów dróg samorządowych - ogłosił wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Ale samorządy nie mają pieniędzy, więc Prawo i Sprawiedliwość chce im pomóc. Ale nie samo. - Jeśli korzystamy z dróg, to ktoś za to korzystanie musi płacić - mówi Bogdan Rzońca (PiS), przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.

Grosze z funduszu

Od przyszłego roku PiS planuje stworzyć specjalny fundusz samorządowy. Trafiałyby tam pieniądze na remonty lokalnych dróg, a te miałyby być pobierane od kierowców. - Jednym z rozwiązań mogłoby być podniesienie opłaty paliwowej. Chcemy zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem samochodów i pieszych - tłumaczy Rzońca. - Tu nie mówimy o jakiś wielkich obciążeniach finansowych, mówimy o groszach - dodaje.

- Projekt, który teraz się pojawia swego rodzaju jako innowacja, może spowodować podniesienie się cen paliw nawet o kilkanaście groszy na litrze - twierdzi jednak dr Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl.

- Rząd szuka tych pieniędzy w kieszeniach kierowców - twierdzi Cezary Grabarczyk (PO), były minister infrastruktury. - A przecież pani premier Szydło, ministrowie tego rządu zapowiadali, że nie będą szukali pieniędzy w kieszeniach podatników - podkreśla.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Polska i świat" TVN24.

Autor: mm//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości