TVN24: Komisja Europejska wysłała dwa listy w sprawie puszczy. Apeluje o zaprzestanie wycinki

Polska

Komisja Europejska prosi unijny Trybunał Sprawiedliwości o szybsze rozpatrzenie sprawy wycinki w Puszczy Białowieskiejtvn24
wideo 2/35

Polski rząd jest proszony o respektowanie tymczasowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej, a sam Trybunał ma się zająć samą sprawą szybciej. Dwa listy o takiej treści wysłała właśnie Komisja Europejska - dowiedział się reporter TVN24 Michał Tracz, który przebywa w Brukseli.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod koniec lipca wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to środek tymczasowy, o który wnioskowała wcześniej Komisja Europejska.

Dwa listy

Reporter TVN24 Michał Tracz poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska zareagowała na doniesienia medialne znad Wisły, mówiące o tym, że wycinka drzew mimo wszystko trwa.

Jak się dowiedział, Komisja napisała i wysłała w związku z tym dwa listy. Jeden trafił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a drugi skierowała do polskiego rządu. Apeluje w nim o respektowanie decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Z informacji wysłannika TVN24 wynika, że pisma skierowane do Polski zostały wysłane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i resortu środowiska.

Prośba o szybsze rozpatrzenie sprawy

W piśmie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Komisja prosi o to, aby ta sprawa przyspieszyła, a sędziowie zajęli się nią jak najszybciej - donosi reporter z Brukseli.

Dodał, że taka rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogłaby trwać nawet kilkanaście miesięcy. Zdaniem Komisji Europejskiej to stanowczo za długo, dlatego w liście prosi o szybsze rozpatrzenie sprawy wycinki w Puszczy Białowieskiej.

"Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją"

Informację o liście do polskiego rządu podała również Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło w Komisji Europejskiej.

- Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i komisarz do spraw środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją. Z wypowiedzi polskiego ministra środowiska i doniesień prasowych wynika, że wycinanie drzew w tym ważnym obszarze Natura 2000 nadal trwa. Ze względu na pilność sprawy Komisja zwróciła również uwagę Trybunału na tę kwestię - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

- Stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowi integralną część prawa europejskiego, na którym opiera się Unia. Dlatego Komisja przypomniała również, że jeśli zostanie potwierdzone, iż prowadzone są działania związane z wycinką i postanowienia Trybunału nie są nadal przestrzegane, kwestia ta zostanie również uwzględniona w trwającym dialogu z Polską na temat praworządność - dodało źródło.

Wycinka w Puszczy mimo zakazu

Mimo nakazu zaprzestania wycinki, polski resort środowiska zapowiedział jednak, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w piątkowym piśmie do unijnego Trybunału resort środowiska stwierdził, iż jego działania są zgodne z przepisami unijnych dyrektyw i niezbędne dla ochrony przyrody.

Dodał także, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

Autor: KB/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: