Polska

List marszałka dotarł do Andrzeja Dudy. Jest już decyzja prezydenta

Polska

Prezydent zaprzysięgnie kolejnego sędziego TK
tvn24Wcześniej prezydent poprosił o wyjaśnienia dot. wyboru Jędrzejewskiego

- Prezydent odbierze przysięgę od nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie - poinformował we wtorek rano Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego biura prasowego. Wcześniej PAP dotarła do dwóch listów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w których ten wyjaśnia okoliczności wyboru Jędrzejewskiego.

"Z listu pana marszałka wynika, iż wybór Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaś Sejm, w osobie pana marszałka, potwierdził skuteczność owego wyboru" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

"Pan prezydent odbierze przysięgę od sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie" – poinformowano.

Jędrzejewski został wybrany w miejsce ustępującego 27 kwietnia sędziego Mirosława Granata, stąd jego 9-letnia kadencja powinna rozpocząć się dzień później, 28 kwietnia.

W związku z kontrowersjami dotyczącymi wyboru Jędrzejewskiego, prezydent Duda już w zeszłym tygodniu zwrócił się do marszałka Sejmu z prośbą o wyjaśnienia na temat okoliczności głosowania nad wyborem nowego sędziego TK.

"Według mojej najlepszej wiedzy..."

W odpowiedzi na to marszałek skierował do prezydenta dwa pisma, do których dotarła PAP. W pierwszym - z 15 kwietnia - poinformował prezydenta, że wymagana większość bezwzględna w głosowaniu nad wyborem sędziego TK została osiągnięta, a w głosowaniu wzięła udział wymagana liczba posłów.

Marszałek Sejmu poinformował też, że wniosek o dokonanie reasumpcji nie został zgłoszony na posiedzeniu, na którym przeprowadzono głosowanie, jak również po jego zakończeniu.

"Według mojej najlepszej wiedzy ewentualne oddanie głosu za nieobecnego posła Kornela Morawieckiego było jedynym takim przypadkiem podczas tego głosowania" - napisał Kuchciński.

W kolejnym piśmie do prezydenta z datą poniedziałkową marszałek Sejmu podkreślił, że "uchwała w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego została podjęta skutecznie". Marszałek Kuchciński poinformował w nim Andrzeja Dudę, że w związku z tym podpisał tę uchwałę i skierował ją do publikacji.

"Proszę pana prezydenta o przyjęcie od pana sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego ślubowania, o którym stanowi art. 21 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym" – napisał marszałek Sejmu.

Spór o głosowanie

Sejm w czwartek wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz'15 głosowała za Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. W sprawie głosowania "na cztery ręce" PO zawiadomiła prokuraturę.

Autor: ts/kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości