Liroy-Marzec o szczepieniach: obie strony uważają się za kosmitów

Polska

tvn24Piotr Liroy-Marzec był gościem programu "Tak jest"

Zespół powstał, żeby doprowadzić do dialogu na temat szczepień. Chce połączyć grupy mające na ten temat odmienne podejście - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Piotr Liroy-Marzec z Kukiz'15. Jest jednym z członków powołanego w Sejmie zespołu ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych.

Zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych tworzy czterech posłów ruchu Kukiz'15, w tym m.in. Piotr Liroy-Marzec. O powstaniu zespołu poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". "Celem (prac zespołu - red.) ma być m.in. zmiana systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień" - napisała Socha.

"Dialog na temat szczepień"

Liroy-Marzec wyjaśniał w "Tak jest" w TVN24, że nie jest przeciwko szczepieniom. Dodał, że zespół powstał, żeby doprowadzić do dialogu na temat szczepień.

- Jest wiele problemów, o których rodzice chcą wiedzieć (...) Sam sygnał o antyszczepionkowcach pokazuje, jaka to jest skala problemu. Różne rzeczy powstają na bazie domysłów - zwrócił uwagę.

Jak powiedział, zespół chce połączyć grupy mające odmienne podejście do szczepień. - Żeby jedna i druga strona posłuchały argumentów i żebyśmy zaczęli rozmowę o faktach, a nie o wymysłach - tłumaczył Piotr Liroy-Marzec.

Dodał, że w Polsce potrzebna jest ta dyskusja dla spokoju niektórych rodziców. - Jednym z takich problemów, o którym warto rozmawiać jest to, że w tej chwili podaje się szczepionkę pierwszego dnia po urodzeniu, wcześniej było trzeciego. Nikt nie potrafi tego do końca wytłumaczyć - mówił Liroy-Marzec.

Jak dodał, wśród wielu rodziców, ze względu na to, że nie posiadają wiarygodnych informacji, rodzą się domysły. - Obydwie strony obrzucają się różnymi epitetami, jedni drugich marginalizują, uważają za kosmitów. Prawda jest jedna - zwrócił uwagę poseł Kukiz'15.

Dodał, że zaprasza na spotkania zespołu wszystkie strony, lekarzy, farmaceutów, którzy chcą przedstawić swoje argumenty.

Autor: js/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24