Ustawa ws. marihuany "w ciągu najbliższych kilku tygodni"

"Będą ratować tyłek człowieka, którego sami nie do końca rozumieją"
"Będą ratować tyłek człowieka, którego sami nie do końca rozumieją"
tvn24
tvn24Goście "Faktów po Faktach"

Projekt ustawy jest procedowany i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji. Myślę, że luty jest realnym terminem do zrealizowania tego projektu - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Latos powiedział, że nie ma wątpliwości, iż ustawa dotycząca legalizacji leczniczej marihuany, nad którą pracuje podkomisja, zostanie przyjęty. Zaznaczył , że pozostaje jeszcze kwestia rozstrzygnięcia, gdzie będą produkowane susz czy żywica. Kukiz’15 chce, by ich produkcja odbywała się w Polsce.

Latos uważa, że z punktu widzenia pacjenta w tym momencie nie jest najważniejsze, czy zostanie stworzony instytut, który będzie produkował żywicę czy susz z konopi indyjskich w Polsce, czy będzie sprowadzany z zagranicy. - Być może docelowo będzie ona uruchomiona (produkcja - red.) w Polsce, na razie chcemy umożliwić sprowadzanie tych środków z zagranicy - mówił. Podkreślił, że chodzi o kwestię kontroli nad produkcją.

Latos zaznaczył, że projekt dotyczący legalizacji leczniczej marihuany jest procedowany. Wyraził przekonanie, że w ciągu kilku najbliższych tygodni sprawa będzie zakończona. Dodał, że ma na myśli cały proces legislacyjny, czyli nie tylko prace w podkomisji. Sprecyzował, że luty jest realnym terminem.

Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec jest przeciwny rozwiązaniu, zgodnie z którym specyfik będzie sprowadzany z zagranicy. To miałoby wydłużyć czas oczekiwania, a zna przykłady pacjentów, którzy czekają na susz prawie rok. Dodał, że często leki dochodzą po śmierci chorego.

- Rozmawiałem z ludźmi chorymi. Powiedzieli mi prosto, że walczymy do końca o uprawy w kraju, ponieważ po raz kolejny zostanie nam dana fasada - podkreślił Liroy-Marzec. Dodał, że "PiS udaje, że ludziom coś daje, a to nie działa".

"Będą ratować tyłek człowieka, którego sami nie do końca rozumieją"

We wtorek Piotr-Liroy Marzec zapowiedział, że klub Kukiz'15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Jak tłumaczył w "Faktach po Faktach", minister wielokrotnie wypowiadał się skandalicznie na temat medycznej marihuany, porównywał ją do dopalaczy.

- Wiem o tym, że jeśli dojdzie do głosowania na sali, PiS będzie ratował ministra. To nie o to chodzi, że to jest sprawa z góry przegrana - mówił Liroy-Marzec.

Przyznał, że Kukiz'15 na jesieni dowiedział się, iż PiS też do końca nie jest zadowolony z działalności ministerstwa zdrowia. - Przynajmniej takie mieliśmy informacje - dodał.

- Nie mam oporów, że PiS to przegłosuje. PiS tak naprawdę udowodni nic więcej, tylko to, że będą ratować tyłek człowieka, którego i tak sami nie do końca rozumieją - powiedział Liroy-Marzec.

Poseł Tomasz Latos odpadł, że ma inną ocenę działalności ministra Radziwiłła.

Od lutego ub.r. w Sejmie znajduje się projekt autorstwa Kukiz'15 w sprawie leczniczej marihuany, który ma umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby uzyskanie specjalnego zezwolenia. Liroy-Marzec podkreślił, że podkomisja sejmowej komisji zdrowia zajmująca się projektem powinna była skończyć swoje prace do końca listopada ub.r.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: js/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości