Polska

Likwidacja gimnazjów i koniec NFZ? PiS zaprezentuje swój nowy program

Polska

Aktualizacja:
PAPW sobotę zaprezentowany będzie nowy program PiS-u

Prawo i Sprawiedliwość przyjmie dziś na kongresie w Warszawie nowy program, którego priorytetami będą: gospodarka, polityka prorodzinna i walka z bezrobociem.

Wśród propozycji programowych PiS mają się znaleźć m.in. postulat ponownego uprzemysłowienia kraju, 22-proc. stawka VAT, opodatkowanie hipermarketów i banków, likwidacja gimnazjów i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Elementem programu PiS ma być także Narodowy Program Zatrudnienia; zakłada on m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne na obszarze gmin szczególnie dotkniętych bezrobociem; pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości ludzi młodych; odliczanie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość jednego miejsca pracy; preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół. PiS zaproponuje ponadto zmiany w systemie emerytalnym, czyli dobrowolność wyboru między OFE a ZUS. Partia postuluje referendum w tej sprawie. PiS chce także odejścia od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat i powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - To jest program bardzo ambitny, rzeczywistego pchnięcia Polski do przodu w ciągu następnych lat. Będzie to z całą pewnością program otwarty. Bardzo poważnym elementem tego programu będzie polityka prorodzinna - tak program opisywał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezentacja programu

Oficjalna prezentacja odbędzie się w sobotę podczas drugiego posiedzenia IV kongresu partii. Do warszawskiej Areny Ursynów, gdzie odbędzie się kongres, ma przyjechać ponad 1200 delegatów. Jak deklarują politycy PiS, program będzie miał otwartą formułę, aby można było wprowadzać w nim zmiany, np. w zależności od sytuacji gospodarczej.

Kongres rozpocznie się on o godzinie 10, a punktem kulminacyjnym będzie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, które zaplanowane jest na godz. 12.15. Po nim ok. 13 zaprezentowany zostanie program.

Autor: kris / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości