TVN24 | Polska

Amerykańscy senatorowie o lex TVN. "Ograniczenia przyczynią się do upadku wolności słowa w Polsce"

TVN24 | Polska

Autor:
momo/kab
Źródło:
tvn24.pl
Zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Jalina Porter o lex TVN. Relacja Marcina Wrony z Waszyngtonu
Zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Jalina Porter o lex TVN. Relacja Marcina Wrony z WaszyngtonuTVN24
wideo 2/21
TVN24Zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Jalina Porter o lex TVN. Relacja Marcina Wrony z Waszyngtonu

Dwoje amerykańskich senatorów z komisji zajmujących się sprawami międzynarodowymi wydało oświadczenie w związku z przyjęciem przez polski Sejm lex TVN. "Jesteśmy poważnie zaniepokojeni przyjęciem przez polski parlament ustawy zakazującej podmiotom zagranicznym posiadania spółek medialnych pod pozorem powstrzymywania zagranicznych wpływów" - piszą republikanin Jim Risch i demokratka Jeanne Shaheen.

Apel w obronie TVN

Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Wcześniej ustawą zajęła się niespodziewanie Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Lex TVN: co zmienia uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

Amerykańscy senatorowie: jesteśmy poważnie zaniepokojeni

Przyjęcie lex TVN spotkało się z reakcją władz USA. Oświadczenie w sprawie decyzji polskich ustawodawców wydali również amerykańscy senatorowie Jim Risch, najwyższy rangą republikanin w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Jeanne Shaheen, przewodnicząca Podkomisji ds. Europy i Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Regionalnego.

Niezapowiedziane posiedzenie sejmowej komisji kultury. "Tak, złamano regulamin Sejmu"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Jesteśmy poważnie zaniepokojeni przyjęciem przez polski parlament ustawy zakazującej podmiotom zagranicznym posiadania spółek medialnych pod pozorem powstrzymywania zagranicznych wpływów. Ograniczenia, jakie ustawa ta ma na celu nałożyć na spółki medialne, w tym TVN24 - największy niezależny kanał informacyjny i największą inwestycję amerykańską w Polsce, ograniczą ich zdolność do niezależnego funkcjonowania i przyczynią się do upadku wolności słowa w Polsce" - piszą senatorowie.

CZYTAJ: Lex TVN czeka na decyzję prezydenta

Jak podkreślają, "wolne i niezależne media są kluczem do budowania środowiska odpornego na dezinformację i obce wpływy". "Ta ustawa uczyni Polskę jeszcze bardziej podatną na wpływy z zewnątrz i przyniesie odwrotny skutek do tego, co było postulowane w parlamencie. Prezydent Duda powinien rozważyć skutki, jakie podpisanie tej ustawy miałoby dla wolności słowa i przyszłych amerykańskich inwestycji zagranicznych w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Komunikat TVN Grupy Discovery w sprawie lex TVN: doszło do bezprecedensowego ataku na wolne media

Reakcje Departamentu Stanu i charge d'affaires ambasady USA w Polsce

Wcześniej głos w sprawie zabrała rzeczniczka Departamentu Stanu. - Stany Zjednoczone są zaniepokojone przyjęciem dziś w Polsce ustawy, która poważnie osłabi wolność mediów w tym kraju - oznajmiła Jalina Porter.

- Ponadto zachęcamy prezydenta Dudę do potwierdzenia jego wcześniejszych oświadczeń wspierających wolność wypowiedzi, świętość umów i wspólne wartości, które leżą u podstawy naszych relacji - dodała.

Tuż po głosowaniach w Sejmie oświadczenie wystosował również charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu, który napisał na Twitterze, że "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP".

Autor:momo/kab

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości