TVN24 | Polska

Lex TVN. Marszałek Senatu skierował do prezydenta pismo, żeby "ułatwić mu podjęcie decyzji o zawetowaniu"

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24
Grodzki o lex TVN: niebezpieczna gra z największym sojusznikiem
Grodzki o lex TVN: niebezpieczna gra z największym sojusznikiemTVN24
wideo 2/35
TVN24Grodzki o lex TVN: niebezpieczna gra z największym sojusznikiem

Przyjęcie lex TVN to działanie nieodpowiedzialne, naruszające konstytucję, traktaty handlowe i umowy z Unią Europejską - powiedział na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przytoczył kilka zapisów z traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Pismo między innymi z tymi zapisami Grodzki przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Ustawa trafiła w poniedziałek rano na biuro prezydenta. Andrzej Duda ma czas na decyzję do 9 stycznia.  

- W tej chwili decyzja jest w rękach pana prezydenta odnośnie weta. Żeby mu to trochę ułatwić i wyrazić swoje zdanie na temat tego, co Senat, senatorowie demokratycznej większości sądzą o takim trybie procedowania, pozwolę sobie przeczytać kilka paragrafów, które mogą mieć istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji przez pana prezydenta - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Traktat Polski z USA z 1990 roku

Przytoczył zapisy Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku. Jak mówił, z tego traktatu wynika jednoznacznie, że "żadne wprowadzane w przyszłości wyjątki odnoszące się do własności i prowadzenia stacji nadawczych, radiowych i telewizyjnych nie będą mieć zastosowania do już istniejących inwestycji".  

Mówił, że jeden z zapisów traktatu wskazuje na zakaz dyskryminacyjnego traktowania inwestycji amerykańskich w Polsce, "których nie można traktować mniej korzystnie od analogicznych inwestycji, któregokolwiek innego państwa".

- Artykuł 2, ustęp 1 zdanie 5. i ustęp 4 aneksu - zakazu wywłaszczania lub de facto znacjonalizowania inwestycji bezpośrednio lub pośrednio przez środki równoznaczne z wywłaszczeniem lub nacjonalizacją - cytował marszałek. Dodał, że "złamanie tych zapisów traktatowych może pociągać za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa związane z naruszeniem tegoż traktatu i koniecznością bezzwłocznej wypłaty odpowiedniego i skutecznego odszkodowania". 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Grodzki o lex TVN: to zakrawa o naruszanie żywotnych interesów Polski

Grodzki przypomniał, że USA to nasz największy sojusznik, "gwarant naszego bezpieczeństwa jako główna siła militarna Paktu Północnoatlantyckiego".

- W sytuacji, gdy na granicy białorusko-polskiej mamy do czynienia z wojną hybrydową, a na granicy ukraińsko-rosyjskiej stoją dwie potężne armie gotowe do napaści na Ukrainę, gdzie świat dokonuje licznych zabiegów i wysiłków dyplomatycznych, aby powstrzymać i ostudzić te niebezpieczne sytuacje, przywracanie dyskusji nad wetem Senatu w przeddzień świąt, które będą najdroższymi świętami od dwudziestu paru lat - nie mówię o innych przykładach działań PiS-u, które to lex TVN miało przykryć - ale prowadzenie takiej niebezpiecznej gry z naszym największym sojusznikiem zakrawa, nie chcę powiedzieć o zdradę stanu, ale co najmniej o naruszanie żywotnych interesów Rzeczpospolitej Polskiej - ocenił Grodzki.

Zdaniem marszałka "to jest działanie nieodpowiedzialne, naruszające konstytucję, traktaty handlowe, naruszające umowy z Unią Europejską".

W trakcie konferencji Grodzki zapowiedział, że "przekaże ten komunikat, opinię do pana prezydenta, aby ułatwić mu podjęcie decyzji o zawetowaniu tej niezwykle szkodliwej ustawy". Około godziny 13 dział prasowy Senatu przekazał, że pismo w sprawie lex TVN zostało przekazane Andrzejowi Dudzie.

ZOBACZ PISMO MARSZAŁKA SENATU DO PREZYDENTA

Autor:js/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości