Samorządowcy o "lex Tusk". "Podpis prezydenta Andrzeja Dudy zakończył demokrację w Polsce"

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
Jacek Karnowski o "lex Tusk": haniebny podpis pana prezydenta
Jacek Karnowski o "lex Tusk": haniebny podpis pana prezydentaTVN24
wideo 2/14
TVN24Jacek Karnowski o "lex Tusk": haniebny podpis pana prezydenta

"Ustawa, zwana potocznie 'lex Tusk', będzie wymierzona nie tylko w lidera opozycji demokratycznej, ale w każdego, kto myśli inaczej niż partia PiS" - napisał w oświadczeniu Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. Prezydent ogłosił, że podpisze ustawę, a następnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. "Jako członkowie Ruchu wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw i protestujemy przeciwko działaniom pana Andrzeja Dudy" - napisali samorządowcy.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił dziś decyzję dotyczącą ustawy o komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów, zwanej lex Tusk. Potwierdził, że podpisze ustawę i skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Andrzej Duda: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich

Decyzja prezydenta została ostro skrytykowana przez ekspertów ze środowiska prawniczego i opozycję. Stanowisko w sprawie decyzji prezydenta wydał również Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski.

"Dzisiejszy podpis prezydenta Andrzeja Dudy zakończył demokrację w Polsce! Umożliwia działanie komisji, która poza wszelkim porządkiem prawnym i konstytucyjnym będzie realizowała cele polityczne Zjednoczonej Prawicy oraz eliminowała ich przeciwników politycznych" - czytamy.

CZYTAJ TAKŻE: Ustawa bez podpisu i z podpisem. Dlaczego przy przesyłaniu do Trybunału ma to znaczenie

Samorządowcy o "lex Tusk": ustawa będzie wymierzona w każdego, kto myśli inaczej niż PiS

Według samorządowców "ustawa, zwana potocznie 'lex Tusk', będzie wymierzona nie tylko w lidera opozycji demokratycznej, ale w każdego, kto myśli inaczej niż partia PiS". "Podpisując ustawę prezydent Andrzej Duda nie tylko stchórzył, ale także wykonał swoisty 'gest Piłata', kierując dokument do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Oznacza to, że komisja będzie mogła działać, czekając na rozstrzygnięcia Trybunału, który też jest przecież pod polityczną kontrolą PiS-u. Będzie mogła działać z naruszeniem elementarnych zasad prawnych i ładu konstytucyjnego" - oceniono.

"Jako członkowie Ruchu wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw i protestujemy przeciwko działaniom pana Andrzeja Dudy, ale także przeciwko argumentacji Prezydenta RP, który stwierdził, że komisja w najlepszy sposób 'będzie realizowała niezwykle dla ważny postulat transparentności życia publicznego'. Takie słowa przeczą zdrowemu rozsądkowi i godzą w interesy każdego - bez wyjątku - Obywatela Polski" - napisano w oświadczeniu.

>> Całe stanowisko Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski <<

Jego sygnatariusze twierdzą, że "komisja jest zła, bo narusza istotne kompetencje władzy sądowniczej w Polsce - politycy zasiadający w niej równocześnie będą oskarżać i ferować wyroki, bez możliwości odwołania się od nich". "Jest zła, bo działa z jawnych pobudek politycznych – Zjednoczonej Prawicy i PiS-u przeciwko pozostałym uczestnikom życia politycznego. Wreszcie jest zła, bo wprowadza rządy uzurpacji politycznej" - wskazano.

"To odwrócenie uwagi od wszelkich niegodziwości obecnych w życiu publicznym"

"Dla wszystkich, którym bliska jest demokracja i rządy prawa, przyjęcie ustawy 'lex Tusk' oznacza upadek autorytetu władzy publicznej w Polsce. To odwrócenie uwagi od wszelkich niegodziwości obecnych w życiu publicznym, a których źródłem jest Zjednoczona Prawica" - czytamy dalej. W ocenie podpisanych pod oświadczeniem, "komisja nie zostanie powołana do tego, by uwolnić nas od wpływów Rosji, lecz w istocie, by je konserwować".

"Dlatego raz jeszcze zapraszamy wszystkich Polaków i wszystkich Obywateli do Warszawy w historycznym dla demokracji dniu 4 czerwca. Bądźmy razem na marszu w samo południe, by sprzeciwić się działaniom rządu PiS-u i stanąć w obronie demokracji" - zaapelowano.

Dokument podpisany jest przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego (prezes zarządu ruchu), prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka (wiceprezes), wójta gminy Izabelin Dorotę Zmarzlak (wiceprezes), prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka (sekretarz generalny), prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską (skarbnik), prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego (członek zarządu), wójta gminy Dąbrowa Katarzynę Gołębiowską-Jarek (członek zarządu), prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego (członek zarządu), burmistrza Wieliczki Artura Kozioła (członek zarządu), wójta gminy Korycin Mirosława Lecha (członek zarządu).

KONKRET24: Komisja z "lex Tusk" a sejmowa komisja śledcza - główne różnice 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gints Ivuskans/Shutterstock

Pozostałe wiadomości