Apel o prezydenckie weto. "Po 1989 roku nie było tak haniebnego prawa"

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływów
Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływówTVN24
wideo 2/9
TVN24Głosowanie w Sejmie nad powołaniem "lex Tusk" - komisją do spraw badania rosyjskich wpływów

Lewica, po głosowaniu nad tak zwaną ustawą "lex Tusk", zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o weto w tej sprawie. Jak tłumaczył szef klubu Krzysztof Gawkowski, "Sejm przyjął haniebną ustawę, która łamie standardy demokratycznego państwa".

Większość sejmowa (w znaczącej większości posłowie PiS) przyjęła "lex Tusk", czyli proponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Głosowanie nad powołaniem komisji do spraw badania rosyjskich wpływówsejm.gov.pl
Radość posłów PiS po głosowaniu nad powołaniem komisji ds. badania rosyjskich wpływówPAP/Leszek Szymański

CZYTAJ WIĘCEJ: Większość sejmowa przyjęła "lex Tusk". Szef PO obecny na sali obrad Tusk: widzieliście tchórzy, którzy głosują na komisję, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika

Apel Lewicy. "Sejm przyjął haniebną ustawę"

Niedługo po tym przedstawiciele Lewicy - Krzysztof Gawkowski, Wiesław Szczepański i Jan Szopiński - zaapelowali do prezydenta o weto w tej sprawie. Zdaniem Gawkowskiego, "Sejm przyjął haniebną ustawę, która łamie standardy demokratycznego państwa, która łamie konstytucje, która ma być miejscem, czasem, szczucia na ludzi, którzy nie będą mieli się prawa bronić przed sądami".

- W polskim parlamencie po 1989 roku nie było tak haniebnego prawa, które daje rządzącym prawo i rozpoczyna autorytarne rządy - oświadczył.

Gawkowski, szef klubu Lewicy, podkreślił, że ustawy nie da się poprawić, więc należy ją ostatecznie odrzucić. "Składamy do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o podjęcie i ostateczne zamknięcie możliwości prac nad tą ustawę, o odrzucenie tej ustawy i jej zawetowanie" - mówił poseł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości