Protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko lex Czarnek 2.0. "Chcemy weta"

Autor:
js
Źródło:
TVN24
Protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko lex Czarnek 2.0 (nagranie z 5 grudnia 2022 roku)
Protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko lex Czarnek 2.0 (nagranie z 5 grudnia 2022 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko Lex Czarnek 2.0

Demonstrację przeciwko nowelizacji prawa oświatowego, czyli ustawie lex Czarnek 2.0., zorganizowała przed Pałacem Prezydenckim inicjatywa Wolna Szkoła. Ustawa uchwalona przez Sejm czeka na decyzję prezydenta. - Liczymy, że pan prezydent usłyszy swoje własne uzasadnienie, kiedy w marcu już raz zawetował dokładnie tę samą ustawę - powiedział w rozmowie z TVN24 jeden z organizatorów. 

Manifestacja zorganizowana przez inicjatywę Wolna Szkoła rozpoczęła się około godziny 17 przed Pałacem Prezydenckim.

Jak relacjonował reporter TVN24, uczestnicy demonstracji apelują do prezydenta o zawetowanie ustawy lex Czarnek 2.0. Na transparentach, które przynieśli, widnieje między innymi hasło: "Prezydencie, Chcemy weta".

- Liczymy, że pan prezydent usłyszy swoje własne uzasadnienie, kiedy w marcu już raz zawetował dokładnie tę samą ustawę - powiedział w rozmowie z TVN24 jeden z organizatorów. - Jedyne co wprowadza ta ustawa, to to, że nawet na najprostsze zajęcia o zdrowym odżywianiu na przykład będzie potrzebne trzy miesiące formalności - dodał.

W marcu prezydent Andrzej Duda zdecydował się skierować do ponownego rozpatrzenia pierwszą wersję lex Czarnek

Protest przed Pałacem Prezydenckim TVN24

- Jeżeli pan prezydent zachowałby się przyzwoicie i by porozmawiał ze sobą, co stało się dziewięć miesięcy temu, to oczywiście powinien zawetować tę ustawę, bo to jest ta sama ustawa, tylko autor jest inny - mówił wiceszef Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.  

Dodał, że "zagrożenia są takie same, co prawda jeszcze wzbogacone o wątek edukacji przedszkolnej". 

Lex Czarnek 2.0 czeka na decyzję prezydenta

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu lex Czarnek 2.0, czyli nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej między innymi zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej. Ustawa czeka teraz na decyzję prezydenta. Tymczasem wiele jej zapisów budziło sprzeciw organizacji pozarządowych i nauczycieli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości