Polska

Lewica wolała marszałka. PSL po połowie

Polska

PAPOlejniczak też głosował na Bronka

Wyborców lewicy nie przekonał nagły zwrot Jarosława Kaczyńskiego w lewo: 84 proc. tych, którzy w poprzednich wyborach głosowali na Lewicę i Demokratów, teraz poparła Bronisława Komorowskiego - wynika z sondaży MillwardBrown SMG KRC. Jak rozłożyły się głosy zwolenników innych opcji politycznych?

84-procentowe poparcie dla kandydata PO wśród elektoratu nieistniejącego już LiD (sojuszu SLD, UP, SdPl i PD) było wyższe, niż wśród wyborców Grzegorza Napieralskiego – wśród tych ostatnich niespełna 70 proc. poparło Komorowskiego. Na Kaczyńskiego zagłosowało 15,8 procent.

Z kolei głosy elektoratu PSL rozłożyły się nieomal po połowie: 49,9 proc. głosów dla Kaczyńskiego, 50,1 proc. na Komorowskiego.

Wyborcy LPR w znakomitej (78 proc.) większości poparli prezesa PiS, podobnie jak elektorat Samoobrony (64 proc.).

Osoby, które zagłosowały w poprzednich wyborach na Partię Kobiet, w większości (62 proc.) postawiły krzyżyk przy nazwisku Komorowskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat zdanie zmieniło natomiast 8 procent wyborców PO, którzy teraz zagłosowali na Kaczyńskiego, i 7 procent wyborców PiS, którzy oddali głos na marszałka.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości