Polska

Lewica. Reintegracja?

Polska

TVN24Zjednoczona lewica będzie nowoczesna

-Mówię to zupełnie jasno. Jestem zwolennikiem utworzenia jednej lewicowej partii - oświadczył w Magazynie "24 godziny" przewodniczący SDPL Marek Borowski. W podobnym tonie, o "reintegracji lewicy", w tym samym programie wypowiadał się szef LiD, Wojciech Olejniczak.

Chciałabym, aby w 2008 roku nastąpiła taka reintegracja lewicy i żebyśmy mogli już być w roku 2009, kiedy będą wybory do Parlamentu Europejskiego, być rzeczywiście bardzo dobrze zintegrowani. Wojciech Olejniczak

Ja jestem zwolennikiem integrowania wysiłku, jestem zwolennikiem konsolidacji i utworzenia jednej partii. Mówię to zupełnie jasno. Marek Borowski

Wojciech Olejniczak chce zjednoczenia lewicy do końca 2008 rokuTVN24

-Nie ma żadnej decyzji w tej sprawie, ale warto o tym rozmawiać - dodał szef Sojuszu i przekonywał: -Na pewno jeżeli chodzi o współpracę między partiami lewicowymi ona musi być bardzo zacieśniona.

"PD nieco z boku"

-Trzeba przeprowadzić prace programowe. Już je zaczęliśmy - kontynuował Marek Borowski, który odwiedził studio TVN24 zaraz po Olejniczaku. -Jest pewien zrąb programu, jednak szereg tematów trzeba pogłębić i sprawdzić. Jakie ma stanowisko w tej sprawie SdPl, SLD, UP, ale także PD - bo wcale bym jej z tego procesu nie wykluczył - mówił.

-Programy się w kilku sprawach różnią, więc PD może występować w formie koalicji - oceniał Olejniczak, przyznając, że przy takiej reintegracji Demokraci pozostali by "nieco z boku".

Jedna lewica, jedna partia?

-Ja jestem zwolennikiem integrowania wysiłku, jestem zwolennikiem konsolidacji i utworzenia jednej partii. Mówię to zupełnie jasno - oświadczył lider SdPl. Zaznaczył jednak, że nie może to być żadne mechaniczne sklejenie: "jutro się zbieramy i mówimy: a teraz robimy nową partię".

Nie jutro, ale "szybko": -Taka jest propozycja SDPL - tłumaczył Borowski. -Aby w drugim półroczu 2008 r. można było powiedzieć: mamy długofalowy program, wiemy co proponujemy wyborcom i przechodzimy do drugiej części, tzn. do organizacji tego procesu, co jest zupełnie czymś innym - dodał.

Lewica nowoczesna?

Prowadzona przez LiD walka o świeckość państwa jest konieczna, bo premier zawiódł swoich wyborców. Donald Tusk jest zbyt uległy wobec Kościoła Marek Borowski

Elżbieta Radziszewska nie daje szans lewicy na stworzenie nowoczesnej formacji.TVN24

-Polska lewica nie ma szans na to, by być nowoczesną partią - przekonywała.

- Nowoczesna lewica już istnieje. Dowodem na to, jest między innymi walka o świeckość państwa - odpowiadał jej Borowski, Szef SDPL nie ukrywał, że LiD właśnie tę kwestię zamierza teraz szczególnie akcentować. -Walka prowadzona przez LiD jest konieczna bo premier zawiódł swoich wyborców. Donald Tusk jest zbyt uległy wobec Kościoła - tłumaczył.

LiD chce walczyć o świeckie państwo

Obydwaj liderzy LiD starali się zdecydowanie nakreślić wskazaną przez Borowskiego linię swojego ugrupowania - Olejniczak ocenił, że kompromis aborcyjny jest już nieaktualny, a finansowanie z budżetu państwa budowy świątyni opatrzności "to skandal". - Nie może być tak, że są pieniądze na budowę Świątyni a na nie ma na in vitro - tłumaczył szef LiD. Te same kwestie akcentował też później Borowski: -Jeśli do tej pory tego nie robiliśmy, to by błąd - ocenił.

ktom

Źródło zdjęcia głównego: TVN24