Jest nowy komendant Państwowej Straży Pożarnej

Polska

Aktualizacja:

Starszy brygadier Leszek Suski został powołany na stanowisko komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Suski, który został także nowym Szefem Obrony Cywilnej Kraju, zastąpił na stanowisku komendanta głównego PSP nadbryg. Wiesława Leśniakiewicza, który został odwołany w poniedziałek.

Suski został powołany na komendanta głównego PSP przez premier Beatę Szydło na wniosek szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który we wtorek wręczył mu nominację.

Wieloletnie doświadczenie

Leszek Suski urodził się 31 grudnia 1957 r. Służbę w PSP rozpoczął w 1981 r. W 1986 r. skończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Pełnił służbę m.in. w Katedrze Taktyki i Dowodzenia SGSP, był także dowódcą zmianowym i p.o. dowódcy Jednostki nr I w Warszawie.

Od 1997 r. służył w Komendzie Głównej PSP. Następnie w latach 2002-2005 oddelegowany do MSWiA. Pełnił również w latach 2005-2007 funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.

Na początku grudnia ze stanowiska odwołany został zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Kwiatkowski, który sam – w listopadzie - złożył raport o odejście ze służby.

Raporty o odejście ze służby złożyło też kilku komendantów wojewódzkich PSP.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP