Lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Już ponad tysiąc osób

[object Object]
Lekarze wypowiadają klauzule, czy da się załatać grafik? [materiał magazynu "Polska i Świat", 9.11.2017 r.]tvn24
wideo 2/21

1318 lekarzy w Polsce, zarówno rezydentów, jak i specjalistów, wypowiedziało klauzule opt-out w listopadzie - podał w piątek portal Medycyna Praktyczna, powołując się dane Ministerstwa Zdrowia zebrane przez urzędy wojewódzkie.

Zgodnie z październikowymi danymi Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest 135.688 lekarzy wykonujących zawód. Dentystów jest 36.702.

W listopadzie resort zdrowia poinformował, że monitoruje sytuację dotyczącą wypowiadania przez młodych lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Podpisanie klauzuli opt-out to zgoda na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Podpisując klauzulę opt-out w szpitalu, lekarz zgadza się na pełnienie dyżurów, co pozwala szpitalom na zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej.

Masowe wypowiadanie klauzul opt-out w poszczególnych szpitalach może spowodować duże problemy w organizacji pracy w tych placówkach.

W czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska poinformowała, że obecnie w regionie odnotowano 205 wypowiedzeń. Najwięcej, bo 150 - w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP).

Także w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii (ŚCP) - jedynym w województwie świętokrzyskim szpitalu psychiatrycznym - wypowiedziało pracę (z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia) 34 psychiatrów z ponad 50 zatrudnionych tam lekarzy. Lekarze wypowiedzieli też klauzule opt-out.

Krytyka ministra zdrowia

Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli rezydenci kończąc - prowadzony w październiku - protest głodowy. Młodzi lekarze domagają się między innymi zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek. Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu".

Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła apele o wypowiadanie klauzuli opt-out to "nawoływania, które nie licują z godnością lekarzy, także organizacji lekarskich".

Resort zdrowia zapewnia, że postulaty dotyczą wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia i zwiększenia nakładów są sukcesywnie realizowane. Resort wskazuje w tym kontekście między innymi ustawę regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, rozporządzenia dotyczące wzrostu wynagrodzeń rezydentów oraz uchwaloną niedawno przez Sejm ustawę przewidującą stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku.

Autor: pk//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixababy / CC 0 | SilasCamargo

Raporty:
Pozostałe wiadomości