Lech Kaczyński zapalił chanukową świeczkę

Polska

Aktualizacja:
TVN24Prezydent w synagodze im. Nożyków

Prezydent Lech Kaczyński zapalił pierwszą świeczkę chanukową w warszawskiej synagodze im. Nożyków. Tak zaczęły się obchody żydowskiego święta Światła w Polsce. Wspominając trudną historię Żydów, którzy mieszkali Polsce, Kaczyński powiedział, że święto Chanuki jest "ostatnim akcentem obchodów święta niepodległości Polski".

Prezydent przypomniał, że 90 lat temu, kiedy odrodziło się państwo polskie, 10 procent mieszkańców kraju to byli Żydzi. Przywołał przykład premiera Izraela Menachima Begina, który służył w armii Andersa, i - mimo zaangażowania w ruch syjonistyczny - nie opuścił szeregów polskiej armii, zanim nie został z niej zwolniony.

Przypomniał też, że w 1939 roku około 10 procent oficerów Wojska Polskiego było pochodzenia żydowskiego, a co dziesiąty oficer, który zginął w Katyniu był Żydem.

Chanukija przed Pałacem Kultury

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zapłonęły pochodnie umieszczone w ośmioramiennym świeczniku zwanym "chanukija". Pochodnie zapaliła m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecny był także ambasador USA Victor Ashe.

Placki kartoflane, prezenty i chasydzki jazz

Zapalenie świecznika to znak, że można powrócić do domu i zacząć świętować razem z bliskimi. Wśród tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej na ten wieczór należy wymienić koszerne placki ziemniaczane, tłuste pączki, naleśniki. To też dzień rozdawania prezentów, przede wszystkim dzieciom.

Mieszkańcy stolicy wieczorem można się też wybrać na koncert chasydzkiego jazzu - w Hard Rock Café w Złotych Tarasach.

Chanuka, czyli radość

Święto Światła obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami. To wydarzenie, które wedle tradycji miało miejsce w 165 roku p.n.e. jest szczególnie ważne dla Żydów, bowiem wtedy doszło do oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka znaczy po hebrajsku "poświęcenie").

Tradycja zapalania świec na ośmioramiennym świeczniku powstała po zwycięstwie Machabeuszy, którzy aby je uczcić, zapalili w świątyni świecznik zwany "chanukija", w którym choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko na jeden dzień, palił się 8 dni - co uznano za cud.

Zapalanie światła jest najważniejszym elementem Chanuki. Każdego dnia zapala się kolejną świecę lub pochodnię i umieszcza w "chanukiji".

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca Kislew. W tradycyjnym kalendarzu jego obchody wypadają od listopada do grudnia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24