Polska

Ławrow: Chcemy dalej współpracować ws. katastrofy

Polska

"Rozmowa obfitowała w pewne sygnały"
TVN24"Rozmowa obfitowała w pewne sygnały"

Rosja i Polska mają zamiar kontynuować współpracę w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ. Premier Donald Tusk odnosząc się do poniedziałkowej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji obu państw powiedział, że "obfitowała ona w pewne sygnały pokazujące, że strona rosyjska jest gotowa do dalej idącej współpracy niż to mogło wynikać z raportu".

Rozmowa telefoniczna Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego odbyła się w poniedziałek. Minister Sikorski złożył kondolencje z powodu zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo.

"Znak mówiący coś więcej?"

Szef rządu podczas konferencji prasowej przyznał, że nie wyklucza, iż lepszy klimat rozmowy wynikał z dramatycznych okoliczności po poniedziałkowym zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo.

- Rozmowa ministra Sikorskiego z ministrem Ławrowem obfitowała w pewne sygnały pokazujące, że strona rosyjska jest gotowa do dalej idącej współpracy niż to mogło wynikać z raportu, czy z komentarzy po opublikowaniu raportu MAK, jeśli chodzi o współpracę organów śledczych przy dalszym wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej - podkreślił.

I dodał: - Zobaczymy w najbliższej przyszłości, czy jest to znak mówiący coś więcej.

Szczątki samolotu trafią do Polski przed rocznicą katastrofy?

Tusk był też pytany, czy wrak TU154 zostanie sprowadzony do Polski przed 10 kwietnia.

- Do tej pory nie miałem żadnego sygnału, który by kwestionował zapowiedzi, które słyszeliśmy także po ogłoszeniu raportu MAK, że Rosjanie są zainteresowani tym, aby przed 10 kwietnia szczątki samolotu w Polsce się znalazły - powiedział szef rządu.

Dodał jednak, że "znając dotychczasowe doświadczenie, unikałby stwierdzeń ostatecznych".

"Gotowość kontynuowania ścisłej współpracy"

Rosyjskie MSZ ws. rozmów szefów dyplomacji wydało specjalne oświadczenie.

- W kontekście trwającego wyjaśniania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia ubiegłego roku obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania ścisłej współpracy organów śledczych Rosji i Polski - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że ministrowie Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow potwierdzili w czasie rozmowy telefonicznej gotowość kontynuowania współpracy różnych organów Polski i Rosji ws. katastrofy smoleńskiej, w tym organów śledczych.

- Rozmowa dotyczyła stosunków dwustronnych, m.in. kwestii śledztw i wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem. Obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania jak najściślejszej współpracy organów śledczych obu państw - podkreślił Bosacki.

Politycy - jak mówił - rozmawiali także o planowanych kolejnych spotkaniach i kontaktach przedstawicieli władz Polski i Rosji. Pytany o to, czy była mowa o konkretnych datach spotkań, odparł: "Niech to pozostanie do wiedzy obu zainteresowanych stron".

BEZPOŚREDNIE PRZYCZYNY KATASTROFY WEDŁUG MAK - PRZECZYTAJ

RAPORT MAK PO POLSKU - tvn24.pl/dokumenty

TAK ROZBIŁ SIĘ PREZYDENCKI SAMOLOT

ROZMOWY KONTROLI LOTÓW ZE SMOLEŃSKA Z ZAŁOGĄ IŁ-76 i TU-154

STENOGRAMY ROZMÓW NA WIEŻY KONTROLNEJ W SMOLEŃSKU - po polsku

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości