"Prezydent ma obowiązek doprowadzić do dymisji Macierewicza"

TVN24

Goście "Ławy polityków"tvn24
wideo 2/6

Bardzo mocno trzymam kciuki za pana prezydenta, żeby wytrwał w swojej mocnej postawie - oświadczył w "Ławie polityków" Adam Szłapka z Nowoczesnej, odnosząc się do konfliktu na linii Ministerstwo Obrony Narodowej - Pałac Prezydencki. Andrzej Halicki z PO ocenił, że "prezydent ma obowiązek w tym momencie zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego i w gruncie rzeczy doprowadzić do dymisji Antoniego Macierewicza".

Goście "Ławy polityków" odnieśli się do postanowienia prezydenta o braku wręczenia nominacji generalskich 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, a także sprawy wszczęcia przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego postępowania sprawdzające wobec generała Jarosława Kraszewskiego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych.

MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN.

"Czy Macierewicz ma coś do ukrycia?"

Posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj powiedziała, że należy zadać pytanie, o co chodzi ministrowi Antoniemu Macierewiczowi. Zwróciła uwagę, że odebranie generałowi Kraszewskiemu, "najbardziej zaufanej osobie prezydenta", możliwości dostępu do informacji niejawnych i wszczęcie przeciwko niemu postępowania utrudnia możliwość sprawdzenia nominacji generalskich przesłanych z resortu obrony na biurko prezydenta, o czym szef MON powinien wiedzieć.

- Minister Macierewicz wie doskonale, że sam by nie podpisał czegoś, czego nie sprawdzą mu osoby zaufane - podkreśliła.

Ścigaj zaznaczyła, że "pozostaje pytanie, czy szef MON ma coś do ukrycia, jeśli chodzi o te nominacje i nie chciał, żeby były sprawdzone", czy może też "działa w sposób celowy, żeby osłabić polską armię".

Ścigaj: czy Macierewicz ma coś do ukrycia?
tvn24

"Mocno trzymam kciuki za pana prezydenta"

Adam Szłapka z Nowoczesnej ocenił konflikt na linii MON-Pałac Prezydencki jako "poważny", ponieważ - jak stwierdził - dotyczy fundamentów naszego bezpieczeństwa.

- W tej sprawie bardzo mocno trzymam kciuki za pana prezydenta, żeby wytrwał w swojej - mam nadzieję - mocnej postawie - powiedział.

Zwrócił również uwagę, że jego zdaniem Antoni Macierewicz "delikatnie mówiąc, lekceważył prezydenta". - Pan prezydent już w tym momencie przestał udawać, że (...) ktoś wobec niego bardzo brzydko się zachowuje - skomentował Szłapka.

Odniósł się także do sprawy generała Kraszewskiego. Podkreślił, że "nie potrafi sobie wyobrazić tego, że minister Antoni Macierewicz w sposób absolutnie bezczelny odmawia generałowi, ważnemu urzędnikowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego dostępu do informacji niejawnych".

- Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze żadnych nominacji do czasu, kiedy Macierewicz nie zostanie odwołany ze stanowiska - dodał poseł Nowoczesnej.

Szłapka: bardzo mocno trzymam kciuki za prezydenta
tvn24

"Prezydent ma obowiązek doprowadzić do dymisji Macierewicza"

Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska) postawił pytanie, dlaczego nie zwołano jeszcze Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat "demontażu" w polskiej armii i stanu polskiego bezpieczeństwa. Ocenił przy tym, że "używanie służby przez szefa MON, żeby dać pstryczka - odbierając certyfikat generałowi Kraszewskiemu - jest kolejnym etapem polityki widzimisię Antoniego Macierewicza".

Przypomniał również słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, które padły w wywiadzie dla "Kommiersanta". Minister w rozmowie z dziennikarzem rosyjskiej gazety stwierdził, że "teraz nie potrzebujemy dodatkowych sił NATO".

- Przecież to jest sprzeczne z interesem narodowym - stwierdził Halicki i jak dodał, "prezydent ma obowiązek wręcz w tym momencie zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego i w gruncie rzeczy doprowadzić do dymisji Antoniego Macierewicza".

"Prezydent ma obowiązek doprowadzić do dymisji Macierewicza"
tvn24

"Andrzej Duda zdaje sobie sprawę, że każda władza mija"

Zdaniem Michała Kamińskiego (koło Europejskich Demokratów) "spór w istocie dotyczy tego, czy ta władza jest dana raz na zawsze, czy jest przejściowa". - Mam wrażenie, że pan prezydent Andrzej Duda zdaje sobie sprawę, że każda władza mija (…). Wie, że kiedyś przyjdą inni. On chce się wpisać - jak mniemam - w taki normalny dyskurs polityczny, w którym się nie zgadzamy, ale pewien interes państwa jest poza sporem - tłumaczył swój punkt widzenia Kamiński.

Natomiast - jak dodał - ekipa Macierewicza i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zachowuje się tak, "jakby to miała być tysiącletnia IV RP".

- Zarówno to weto prezydenta wobec ustaw sądowniczych, jak i teraz "weto" - w cudzysłowie - co do nominacji generalskich, bierze się z tej różnicy w filozofii - powiedział.

"Andrzej Duda zdaje sobie sprawę, że każda władza mija"
tvn24

"Trochę na życzenie prezydenta"

Zdaniem rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka doszliśmy do takiego stanu rzeczy, iż "minister Macierewicz stwierdził, że to on jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i to on będzie rozdawał karty, a nie prezydent".

Stefaniak przyznał, że taka sytuacja "jest trochę na życzenie prezydenta". - Apelowaliśmy do pana prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prosiliśmy, żeby zebrał ekspertów i przeprowadził niezależny audyt stanu polskiej armii, apelowaliśmy razem z Nowoczesną o komisję śledczą w sprawie odwołania tego przetargu - przypomniał.

Stefaniak: minister Macierewicz stwierdził, że to on jest zwierzchnikiem sił zbrojnych
tvn24

"Efekt niedoskonałości polskiej konstytucji"

Marcin Horała z PiS ocenił, że konflikt na linii MON - Pałac Prezydencki to "efekt niedoskonałości polskiej konstytucji", na który "zwraca się uwagę". - Władza wykonawcza jest rozbita między dwa ośrodki - prezydencki i rządowy. Szczególnie w obszarze bezpieczeństwa jest generalna kompetencja przydana prezydentowi, natomiast takie realne uprawnienia pozostają w rządzie. Tu niewątpliwie należałoby wrócić do dyskusji o zmianie konstytucji, żeby to wyjaśnić jednoznacznie jednemu lub drugiemu ośrodkowi - tłumaczył.

Przyznał też, że nie czuje się uprawniony, żeby komentować sprawę generała Kraszewskiego.

Horała: efekt niedoskonałości polskiej konstytucji
tvn24

Autor: js//now / Źródło: tvn24