Polska

Kwiatkowski: Życzę Biernackiemu, by gorący fotel ministra sprawiedliwości ostygł za jego kadencji

Polska

"Biernacki najbardziej nadaje się do funkcji ministra sprawiedliwości"
tvn24Krzysztof Kwiatkowski twierdzi, że Marek Biernacki sprawdzi się na stanowisku ministra spraiedliwości

Następca Jarosława Gowina Marek Biernacki to jeden z tych polityków, gdyby ważyć racje merytoryczne, który najbardziej się nadaje do funkcji ministra sprawiedliwości - powiedział o nowym szefie resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski z PO.

Premier Donald Tusk zdymisjonował ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina po jego wypowiedzi na temat handlu zarodkami. Gowina ma zastąpić Marek Biernacki z PO.

Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska, podziękował Jarosławowi Gowinowi za 1.5 roku pełnienia funkcji szefa resortu sprawiedliwości. Jednocześnie podkreślił, że pod względem merytorycznym Marek Biernacki, który zastąpi na stanowisku Gowina, to "jeden z tych polityków, który do tej funkcji najbardziej się nadaje".

- Widzę specyfikę i wyjątkowość funkcji ministra sprawiedliwości (...) i z naturanlnych względów jest to wyjątkowo gorący fotel, a mi pozostaje jedynie życzyć Markowi Biernackiemu, by za jego kadencji on ostygł - powiedział Kwiatkowski.

Biernacki, w rozmowie z TVN24, zapowiedział, że nie będzie się wypowiadał do czasu nominacji na ministra sprawiedliwości.

Aktywnie przeciwdziała przestępczości

Kwiatkowski przypomniał, że Biernacki był pracownikiem wydziału prawa i administracji na unwersytecie gdańskim oraz stał na czele ministerstwa spraw wewnętnych i administracji za rządów Jerzego Buzka. - To wtedy miałem możliwość z nim współpracować. Jest to osoba, która wykazała się osobistą determinacją i niezwykłą odwagą w walce z mafią i zorganizowaną przestępczością. Osobą, która wymyśliła i wprowadziła pewne rozwiązania prawne, które do dziś umożliwaiają skuteczną walkę z przestępczością, jak np. instytucja świadka koronnego czy świadka incognito - mówił b. szef resortu sprawiedliwości o Biernackim.

I kontynuował: - Od kilku lat jest osobą, która stanowi podporę pracy Sejmu, kieruje pracami komisji spraw wewnętrznych; wcześniej pracował w komisji ds. służb specjalnych.

Nowy minister sprawiedliwości

Poseł nie ma wątpliwości, że Biernacki z największym zaangażowaniem "będzie stać na straży praw człowieka, wolności i swobód obywatelskich, które w sposób szczególny przypisane są ministrowi sprawiedliwości". - Ale również będzie dbać, by współpraca z innymi organami administracji publicznej w zakresie zwalczania przestępczości była współpracą jak najbardziej owocną i bezkolizyjną - ocenił polityk.

Autor: zś/iga / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości