Kwaśniewski zaprogramuje lewicę

Polska


- Rządząca koalicja to nasi przeciwnicy. Platforma to konkurent, ale nie przeciwnik, tylko partner w dyskusji - wskazał swoim zwolennikom Aleksander Kwaśniewski na Konwencji Krajowej SLD, podczas której ogłosił, że zgadza się zostać przewodniczącym rady programowej LiD-u.

Kwaśniewski ogłasza swoją decyzjęTVN24

- Będąc bombardowany codziennie przez wiadomości złe, bardzo złe i jeszcze gorsze, wiadomość o porozumieniu na centrolewicy, o stworzeniu LiD, była najbardziej optymistyczną wiadomością z Polski w ostatnim roku - uważa Kwaśniewski.

Były prezydent określił też przyjaciół i wrogów centrolewicy: - Nasi przeciwnicy są ulokowani po stronie rządzącej koalicji - powiedział Kwaśniewski i dodał, że trzeba prowadzić walkę z tym przeciwnikiem. - Koalicja marginalizuje Polskę w jej wymiarze europejskim, prowadzi politykę historyczną, która jest kierowana przeciwko poszczególnym ludziom, formacjom i na szczęście nie zajmuje się gospodarką - dlatego gospodarka rozwija się dobrze - uważa polityk lewicy.

Kwaśniewski ocenił też Platformę Obywatelską, z którą trzeba podjąć "język dyskursu": - Platforma jest konkurencją, ale nie powinna stać się przeciwnikiem (...) to konkurent, ale jednak też partner do dyskusji - podkreślił były prezydent.

- W Lewicy i Demokratach nie powinno być walki, tylko szczere, uczciwe partnerstwo - powiedział Kwaśniewski ogłaszając powstanie formacji centrolewicowej. Dodał też, że LiD "w walce o lepszą przyszłość" nie będzie miał wrogów, tylko sojuszników.

Według byłego prezydenta, lewica ma ogromny potencjał: - Chodzi o to, żeby oni [liderzy lewicy - red.] uwierzyli w ten potencjał i żeby wyborcy uwierzyli w ten potencjał lewicy, bo on jest.

Na Konwencji Kwaśniewski zaproponował też konkretne rozwiązania, które miałyby pomóc w zwiększeniu zainteresowania Polaków życiem publicznym. Zaapelował o jak najszybsze wprowadzenie systemu głosowania elektronicznego, dzięki któremu można by oddawać swój głos bez potrzeby udawania się do lokalu wyborczego. - Właśnie LiD powinien być tą koalicją, która zaproponuje to rozwiązanie - powiedział Kwaśniewski i powołał się na przykład Estonii, gdzie takie rozwiązanie praktykowane jest od kilku lat. Zdaniem byłego prezydenta, wprowadzenie potrzebnych przepisów i przygotowanie techniczne jest możliwe do przeprowadzenia jeszcze przed następnymi wyborami parlamentarnymi.

Źródło: PAP, APTN