Polska

Kwalifikacja: oszustwo. "Afera madrycka" pod lupą śledczych. Zbadają także wcześniejsze wyjazdy

Polska

Kwalifikacja: oszustwo. "Afera madrycka" pod lupą śledczych. Zbadają także wcześniejsze wyjazdy
tvn24W poniedziałek Komitet Polityczny PiS usunął polityków z szeregów partii

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podróży służbowej do Madrytu trzech ówczesnych posłów PiS. Oskarżyciele sprawdzą, czy Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki oszukali Kancelarię Sejmu, biorąc zaliczkę na przejazd samochodem, a podróżując tanimi liniami lotniczymi. W ramach tego samego postępowania oskarżyciele sprawdzą, jak trzej posłowie rozliczali wcześniejsze wyjazdy.

- Śledztwo wszczęto w sprawie oszustwa na szkodę Kancelarii Sejmu. Pokrzywdzonym jest Kancelaria Sejmu - powiedział dziennikarzowi portalu tvn24.pl Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie.

- Zbadamy nie tylko ostatni, ale także wcześniejsze wjazdy tych trzech posłów - potwierdził informacje portalu tvn24.pl Przemysław Nowak, rzecznik warszawskiej prokuratury.

Jak powiedział, wstępna analiza treści zawiadomień i materiałów prasowych które uzyskali, wskazuje na podejrzenie "po pierwsze, iż posłowie ci działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - uzyskania zwrotu wydatków, których w rzeczywistości nie ponieśli". - A po drugie, że wprowadzili w błąd Kancelarię Sejmu co do okoliczności mających znaczenie co do zwrotu tych wydatków - dodał Nowak. Powiedział, że śledztwo zostało wszczęte "w kierunku oszustwa", ale ta kwalifikacja może jeszcze się zmienić.

Przemysław Nowak o "aferze madryckiej
Przemysław Nowak o "aferze madryckiejtvn24.pl

Stołeczni prokuratorzy rozpoczynają działania na podstawie zawiadomienia złożonego przez SLD. W środę dotarło ono pocztą do warszawskiej prokuratury.

Oprócz SLD zawiadomienie złożył także były poseł IV kadencji Zbigniew Nowak. Jego zawiadomienie także jest podstawą wszczęcia śledztwa. - Przeanalizowaliśmy także materiały mediów - dodaje rzecznik warszawskiej prokuratury.

Prokuratura sprawdzi

SLD w zawiadomieniu wskazywało m.in., że Hofman, Kamiński i Rogacki przekroczyli swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ich zdaniem posłowie – występując do marszałka Sejmu o zawyżoną zaliczkę na wyjazd – mogli się też dopuścić oszustwa (co zagrożone jest karą nawet ośmiu lat więzienia).

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Hofman, Kamiński i Rogacki przed wyjazdem na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wystąpili o zaliczki na podróż do Madrytu samochodami. W rzeczywistości polecieli tam – razem z żonami – tanimi liniami lotniczymi.

Okazało się też, że posłowie, zgłaszając wyjazd autem i prosząc w związku z tym łącznie o kilkanaście tysięcy złotych, mieli już zarezerwowane bilety lotnicze. Według radia ZET zaliczki i diety na wyjazd posłów do Madrytu miały wynosić prawie 20 tys. zł.

Do Madrytu i z powrotem w 4 dni

"Fakty" TVN dotarły do "kart podróży samochodem prywatnym" byłych posłów PiS. Dokumenty te Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki złożyli w Sejmie w celu rozliczenia podróży do Madrytu. Z dokumentów wynika, że samochodowa wyprawa do Hiszpanii i z powrotem miała zająć politykom łącznie 4 dni.

Katarzyna Kolenda-Zaleska z "Faktów" TVN dotarła także do innych danych Kancelarii Sejmu. Według nich poseł Adam Hofman rozliczył w tej kadencji 20 wyjazdów. 19 razy podróżował samochodem. Między innymi do Strasburga, Paryża, Madrytu i Londynu. Za 53 068 zł. Tylko raz - oficjalnie - leciał samolotem. Do Turcji.

Z kolei Mariusz Antoni Kamiński wyjeżdżał w tej kadencji 30 razy, w tym 21 razy samochodem, za co pobrał ponad 55 tysięcy złotych "kilometrówki".

Kopacz i Sikorski współodpowiedzialni?

Mariusz Błaszczak z PiS uważa, że za "aferę madrycką" współodpowiedzialni są marszałkowie Sejmu: Ewa Kopacz i jej następca Radosław Sikorski. - Proszę pamiętać, że posłowie rozliczają się nie z szefami klubów, ale z Kancelarią Sejmu. Kto stoi na czele Sejmu? Komu podlega kancelaria? Nie szefom klubów, ale marszałkowi. Pani Ewa Kopacz, poprzedni marszałek Sejmu i Radosław Sikorski, obecny, odpowiadają za to, w jaki sposób te rozliczenia były przeprowadzane - twierdzi przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Mariusz Błaszczak o "aferze madryckiej"
Mariusz Błaszczak o "aferze madryckiej"tvn24

Nie byli na posiedzeniu?

Madrycki wypad trzech posłów wzbudził kontrowersje nie tylko ze względu na sposób rozliczania kosztów podróży.

Jak mówił w "Faktach po Faktach w TVN 24 Andrzej Halicki - przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - gdy sprawa kontrowersyjnej podróży posłów wyszła na jaw, skontaktował się on z sekretarzem generalnym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Wojciechem Sawickim i zapytał o delegację trzech posłów. Sawicki odpisał, że nie uczestniczyli oni we wszystkich zebraniach. Kamiński był obecny tylko pierwszego dnia rano, a Hofman i Rogacki zarejestrowali się (podpisali listę) na spotkaniu późnym popołudniem, około 16.45, ale odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania oferowanych przez sekretariat i opuścili budynek parlamentu, nie wchodząc do sali spotkań.

Jak poinformował urzędnik Rady Europy, podobna sytuacja miała miejsce jeszcze dwukrotnie - w maju i grudniu ubiegłego roku w czasie delegacji w Paryżu i Izmirze.

Wylot za wylot

Władze PiS początkowo próbowały bagatelizować nieprawidłowości w rozliczeniach posłów. Później jednak – po interwencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego – w partii usztywniono stanowisko. W piątek Hofman, Kamiński i Rogacki zostali zawieszeni, a w poniedziałek po godzinie 15 - wyrzuceni z partii, Domagał się tego Kaczyński, decyzję jednomyślnie podjął Komitet Polityczny PiS.

Po tym, jak sprawa wyszła na jaw cała trójka została zawieszona przez władze partii, a w poniedziałek Komitet Polityczny PiS usunął ich ze swoich szeregów.

Nowe zasady rozliczania poselskich podróży. Rachunki za paliwo, autem tylko do 1,3 tys. kilometrów
Nowe zasady rozliczania poselskich podróży. Rachunki za paliwo, autem tylko do 1,3 tys. kilometrówtvn24
wideo 2/20

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), Łukasz Orłowski (l.orlowski@tvn.pl),bieru//rzw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości