Polska

Kurski: Rosjanie pójdą tak daleko, aż nie napotkają oporu

Polska

tvn24Jacek Kurski w "Jeden na jeden"

- Obawiam się, że wschód Ukrainy czeka los Krymu. Rosjanie to są tacy ludzie, którzy pójdą tak daleko, aż nie napotkają oporu. Wobec tego już oddanie Krymu bez jednego wystrzału było oczywistym błędem - powiedział w "Jeden na jeden" Jacek Kurski z Solidarnej Polski.

Kurski, mówiąc o tym, że wschód Ukrainy czeka los Krymu, zaznaczył, iż winna jest temu m.in. Unia Europejska.

- Mam pretensje do tych polityków europejskich, którzy jeździli na Majdan, jeszcze w czasie rewolucji, zanim się polała krew, i rozbudzali proeuropejskie aspiracje Ukraińców, nie mając odpowiedniego poparcia ze strony Zachodu - powiedział Kurski.

- Niech więc jadą teraz do Charkowa czy Ługańska i bronią niepodległości Ukrainy - dodał.

Kurski zaznaczył, że politycy rozbudzali prozachodnie ambicje Ukrainy, a okazało się, że Unia Europejska i NATO "mają ją w nosie". - Stwarzali iluzję szybkiej akcesji - zaznaczył.

Zdaniem Kurskiego, błędem była bierność Zachodu ws. aneksji Krymu. - Rosjanie to są tacy ludzie, którzy pójdą tak daleko, aż nie napotkają oporu. Wobec tego już oddanie Krymu bez jednego wystrzału było oczywistym błędem - ocenił.

"Historyczna odpowiedzialność"

W opinii Kurskiego, jasne jest, że Władimir Putin, realizując politykę imperialną, zmierza do odbudowy dawnego ZSRR. Wiadomo też, jak podkreślił, że Polska nie ma wpływu na prezydenta Rosji, ale powinna mieć wpływ na Unię Europejską.

- Należało przygotować Unię Europejską i wytłumaczyć, że to oczywiste, iż nastąpi reakcja rosyjska i że UE musi być gotowa do bardziej radykalnych działań, czyli np. zablokować konta wszystkich oligarchów rosyjskich i związanych z Wiktorem Janukowyczem - powiedział Kurski.

Jego zdaniem, pieniądze te powinny pójść na dozbrojenie Ukrainy.

Pytany, czy jego zdaniem kanclerz Niemiec Angela Merkel jest w stanie poświęcić swoje dobre relacje z Rosją, odpowiedział: - Jeśli ktoś wyznaje prymat geszeftów z Putinem ponad zasady wolności, niepodległości i elementarnych praw człowieka, to ponosi historyczną odpowiedzialność za rozbestwienie się postsowieckiego imperializmu - stwierdził Kurski.

Dodał, że Polska powinna mieć ambicje kształtowania wschodniej polityki UE i NATO, być uszami i oczami Zachodu wobec Rosji. - A jesteśmy kibicami poprawnych relacji Francji i świetnych relacji Niemiec z Rosją - powiedział Kurski.

Dodał, że Polska nie powinna prowadzić prywatnej wojenki z Rosją, ale działać wspólnie z UE.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MAC\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości