Polska

Kurski: Jesteśmy za karą śmierci, to moralne

Polska

 
TVN24Gorąca debata nad decyzją Polski w sprawie Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci

- Polska dowiodła, że się szanuje. Nie szliśmy za owczym pędem – przekonywał w magazynie „24 godziny” Jacek Kurski (PiS). – Polska znów jest dziwadłem Europy – nie zgodziła się Katarzyna Piekarska SLD.

Gorący spór w magazynie „24 godziny” wywołał sprzeciw polskiego rządu wobec ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Warszawa zablokowała tę inicjatywę, popieraną przez wszystkie pozostałe państwa UE.

- Polska dowiodła, że się szanuje. Nasze stanowisko jest moralnie uzasadnione – uważa Kurski. - Uważamy, że to zakaz kary śmierci jest niemoralny. Polska nie daje gwarancji życia żołnierzom, strażakom, policjantom, natomiast daje gwarancję zwyrodnialcom siedzącym w więzieniu – dodał.

Jego argumenty nie przekonały Katarzyny Piekarskiej. - Polska znów jest hamulcowym Europy, dziwadłem. Prowadzimy debatę, której już nikt nie prowadzi – uważa posłanka. - Kara śmierci wcale nie zmniejsza ilości przestępstw, zdarzają się też pomyłki sądowe. Poza tym jej przywrócenie jest niemożliwe – dodała. Jej zdaniem sprzeciw rządu wobec inicjatywy UE ma związek z kampanią wyborczą.

- Pomyłki lekarskie też się zdarzają, a nikt nie chce odwoływać operacji – odpowiadał Kurski. – Poza tym dotyczyłaby tylko przestępstw stuprocentowo udowodnionych i makabrycznych. Jeśli mówimy o ochronie życia, to kompleksowo – także o eutanazji i aborcji – dodał. Kurski nie wykluczył, że jeśli „zaistnieją warunki społeczne i polityczne”, PiS może się starać o przywrócenie kary śmierci.

- Ale przecież jej zniesienie jest jednym z fundamentów UE. Jeśli ją przywrócimy, nie będziemy w Unii – argumentowała Piekarska. Kurski został przy swoim zdaniu. – Nie będziemy w Radzie Europy, nic mi nie wiadomo o takich przepisach dotyczących UE – powiedział.

10 października nie będzie obchodzony w tym roku jako Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci z powodu sprzeciwu Polski - ogłosili wspólnie unijny komisarz Franco Frattini i portugalski minister sprawiedliwości Alberto Costa.

Jak sprecyzował Frattini po spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw UE w Brukseli, "Polska podtrzymała swoje dotychczas znane stanowisko" i jako jedyny kraj z "27" nie zgodziła się na ustanowienia Dnia. Włoski minister sprawiedliwości Clemente Mastella był bardziej dosadny: - Aroganckie zachowanie ze strony polskiej ma związek z kampanią wyborczą – skomentował.

Z kolei portugalski minister wyraził nadzieję, że "w bardzo niedalekiej przyszłości pojawią się okoliczności", które umożliwią państwom członkowskim na powrót do tej inicjatywy, co zostało odczytane jako aluzja do wyborów w Polsce 21 października.

kaw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości