Kuria apeluje do ks. Lemańskiego ws. odprawiania mszy. "Dla uniknięcia zgorszenia"

Polska

tvn24Ks. Lemański koncelebrował mszę pogrzebową prof. Bartoszewskiego

Kuria Warszawsko-Praska apeluje do księdza Wojciecha Lemańskiego ws. jego uczestnictwa w koncelebracji mszy pogrzebowej Władysława Bartoszewskiego. W opublikowanym komunikacie zwróciła się do niego, aby "dla uniknięcia niejasności, a nawet zgorszenia" powstrzymał się od celebracji i koncelebr publicznych na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

" (...) Dla uniknięcia sytuacji powodujących we wspólnocie Kościoła dezorientację, niejasność, a nawet zgorszenie, Biskup Warszawsko–Praski zaleca, aby na terenie Diecezji Warszawsko–Praskiej Ksiądz Wojciech Lemański powstrzymał się od celebracji i koncelebr publicznych. Księża proboszczowie, korzystając z przysługujących im uprawnień, mogą nie wyrazić zgody na odprawianie przez Księdza Lemańskiego Mszy świętej" - czytamy w komunikacie kurii.

Rzecznik prasowy kurii Mateusz Dzieduszycki dodał, że poza diecezją decyzja o zezwoleniu na odprawianie mszy św. przez ks. Lemańskiego pozostawia się "trosce i roztropności ordynariuszy".

Wobec pojawiających się wątpliwości wokół osoby Księdza Wojciecha Lemańskiego, Kuria Warszawsko–Praska informuje, że dla uniknięcia sytuacji powodujących we wspólnocie Kościoła dezorientację, niejasność, a nawet zgorszenie, Biskup Warszawsko–Praski zaleca, aby na terenie Diecezji Warszawsko–Praskiej Ksiądz Wojciech Lemański powstrzymał się od celebracji i koncelebr publicznych. Księża proboszczowie, korzystając z przysługujących im uprawnień, mogą nie wyrazić zgody na odprawianie przez Księdza Lemańskiego Mszy świętej. Poza Diecezją Warszawsko – Praską, decyzje w tej sprawie pozostawione są trosce i roztropności ordynariuszy miejsca. Mateusz Dzieduszycki, rzecznik Prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Ks. Lemański na pogrzebie prof. Bartoszewskiego

W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Władysława Bartoszewskiego. Rozpoczęły się od mszy żałobnej odprawionej przez kard. Kazimierza Nycza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Wśród koncelebransów pojawił się ks. Wojciech Lemański, mimo że na duchownego nałożono karę suspensy, a więc zakazu lub ograniczenia przynależnych stanowi kapłańskiemu czynności (np. odprawiania mszy).

Rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki komentował później na Twitterze, że suspensa wobec księdza Lemańskiego nie została odwołana. Później na stronie diecezji pojawił się komunikat mówiący, że władze kościelne o uczestnictwie ks. Lemańskiego w mszy zostały poinformowane bezpośrednio przed nabożeństwem.

Autor: kło/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: