Kukiz dogania PO. PiS dalej bardzo mocne. Najnowszy sondaż

TVN24


34 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach, oddałoby w marcu głos na PiS, 16 proc. na Nowoczesną, a 14 proc. na PO - wynika z marcowego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby także: Kukiz'15 z poparciem 12 proc. i partia KORWIN z 6 proc. poparcia.

Wynik partii rządzącej to spadek o 3 pkt proc. w porównaniu do sondażu przeprowadzonego w dniach 2-9 marca. Tracą także główne partie opozycyjne - Nowoczesna może liczyć na 16 proc. poparcia, to 1 pkt proc. mniej niż na początku miesiąca. Platforma Obywatelska zanotowała spadek o 4 pkt proc. Według badania może liczyć na 14 proc. poparcia.

Najwyższy wzrost poparcia w badaniu zanotował Kukiz’15 - w porównaniu z poprzednim sondażem partia zyskała 4 pkt proc. i poparcie dla niej wynosi 12 proc. Według badania w Sejmie znalazłaby się także partia KORWiN, która może liczyć na 6 proc. poparcia. To wzrost o 4 pkt proc.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (3 proc.) i partia Razem (2 proc. poparcia) nie miałyby szans na wejście do parlamentu. 8 proc. badanych nie miało preferencji, 1 proc. wskazał inną partię niż wymienione przez CBOS; 1 proc. odmówił odpowiedzi.

Najnowszy sondaż CBOS
tvn24

Badanie po ogłoszeniu wyroku ws. TK

W marcu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 62 proc. badanych; to mniej o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. "Nie wiem, czy wziąłbym (wzięłabym) udział w wyborach" - tak odpowiedziało 16 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania). Na pewno w wyborach nie wzięłoby udziału 22 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

Badanie preferencji wyborczych zrealizowano niedługo po ogłoszeniu niekorzystnego dla PiS wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Według CBOS, "wydaje się, że na zaostrzeniu kryzysu konstytucyjnego tracą strony najbardziej zaangażowane w spór polityczny wokół Trybunału: PiS, PO, w mniejszym stopniu Nowoczesna Ryszarda Petru".

"Wyborcy szukają innych możliwości głosowania. Na konflikcie zyskuje Kukiz’15 – ugrupowanie to może być postrzegane jako stosunkowo najmniej konfrontacyjne i najbardziej zainteresowanie znalezieniem kompromisowego rozwiązania sporu – oraz, dość niespodziewanie, partia KORWIN. Oba ugrupowania przyciągają przede wszystkim młodych wyborców" - zauważa ośrodek badawczy.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 12-19 marca na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

Autor: kło/kk / Źródło: PAP, TVN24