Polska

Kukiz chce ścigać za "polskie obozy"

Polska

TVN24Paweł Kukiz chce skarżyć za "polskie obozy"

Muzyk Paweł Kukiz oraz wiceprezes Powiernictwa Polskiego (PP) Tomasz Fabiszewski grożą składaniem doniesień do prokuratury i pozwów do sądów na zagraniczne media, które będą używać określenia "polskie obozy koncentracyjne". Takie sformułowanie - jak napisali Kukiz i Fabiszewski w oświadczeniu - godzi w dobre imię narodu polskiego.

- Tylko zdecydowane i stanowcze kroki podejmowane w tej sprawie spowodują, że w przyszłości redakcje nie będą dopuszczały się tego typu zafałszowań, całkowicie zniekształcających odpowiedzialność Niemców za śmierć milionów ludzi w obozach śmierci - podkreślili.

Nie będzie przeprosin, będzie doniesienie

Kukiz i Fabiszewski zamierzają składać doniesienia do prokuratury w przypadku, gdy media nie dokonają sprostowań i przeprosin. Ponadto w każdym przypadku, przeciwko osobom odpowiedzialnym za treści publikowane przez daną redakcję, wytaczane będą procesy z powództwa cywilnego.

Fabiszewski poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy ewentualne doniesienia do prokuratury lub pozwy sądowe będą składane w Polsce, czy za granicą.

Jak czytamy w dokumencie, ewentualne odszkodowania przekazywane będą na konta fundacji i muzeów opiekujących się Miejscami Pamięci Narodowej, jakimi są byłe niemieckie obozy koncentracyjne.

46-letni muzyk rockowy Paweł Kukiz protestując przeciwko działalności niemieckich wypędzonych nagrał ostatnio piosenkę "Heil Sztajnbach". Prezentowana ona jest na stronie internetowej Powiernictwa Polskiego.

"Polskie obozy" w El Pais

W związku z rozpoczęciem procesu zbrodniarza nazistowskiego, Ivana Demjaniuka, w wielu hiszpańskich mediach, w tym w opiniotwórczym dzienniku "El Pais", użyto sformułowania "polski obóz koncentracyjny w Sobiborze".

Zaprotestowała polska ambasada w Madrycie: "wyrażenie to jest krzywdzące i obraźliwe dla społeczeństwa polskiego, propaguje i utrwala fałszywy obraz historii II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej ziem polskich" - podkreśliły w czwartek źródła w naszej ambasadzie.

Według źródeł MSZ, co najmniej kilkanaście razy rocznie ukazują się publikacje "zakłamujące polską historię".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości