Polska

Kukiz'15 z własną oceną rządu PO-PSL. "100 przykładów niegospodarności"

Polska

tvn24Raport Kukiz'15 nosi nazwę "Polska niegospodarna"

Posłowie Kukiz'15 przedstawili w czwartek własny raport na temat rządów PO-PSL pt. "Polska niegospodarna". Jak mówili, dokument przygotowany przez organizację pozarządową pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, m.in. niegospodarność na kwotę ponad 182 mld złotych.

W środę w Sejmie premier Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawili wyniki swojego raportu, oceniającego rządy PO-PSL. Politycy opozycji wyrażali oburzenie, że nie otrzymali raportu w formie pisemnej.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do tego także poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz. - Nikt z posłów nie dostał tego audytu na papierze - podkreślił. Tymczasem - jak mówił - raport powinien być dostępny dla każdego obywatela.

Dlatego, jako przykład, że raport może i powinien być w formie pisemnej, Andruszkiewicz zaprezentował ten przygotowany przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego.

- Nasz audyt pokazuje malwersacje władzy na poziomie samorządowym i centralnym, pokazujemy w nim, jakie były niedociągnięcia władzy. Audyt został przygotowany społecznie, za darmo - zaznaczył Andruszkiewicz.

100 przykładów, 182 mld złotych

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza przekonywał, że podstawą każdego audytu jest forma pisemna.

- Potrzebujemy czarno na białym liczb, danych, źródła tych danych i konkretnych wyliczeń - podkreślił. Jak zauważył, rząd PiS nie przygotował swojego raportu w formie pisemnej, a organizacja pozarządowa jest w stanie to zrobić.

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski poinformował, że ich raport zawiera 100 przykładów niegospodarności funkcjonariuszy państwa polskiego na kwotę ponad 182 miliardów złotych.

Jak dodał, ich dokument pokazuje, jak państwo polskie źle funkcjonuje, jak jest rozrzutne i jak marnuje publiczny grosz. Przykłady podane w raporcie dotyczą: infrastruktury i transportu, służby zdrowia, bezpieczeństwa i obronności oraz edukacji, nauki i kultury.

- W niniejszym opracowaniu zestawiamy wiedzę, z którą każdy z nas spotyka się na co dzień, przedstawiamy zaledwie sto przykładów informacji na temat niegospodarnego wydatkowania środków publicznych, o których słyszymy i czytamy każdego dnia. Nie ma chyba tygodnia, żeby media nie informowały o kolejnym oryginalnym pomyśle na inwestycje, który wzbudza wątpliwości, albo co do celowości poniesionego wydatku, albo do jego wysokości - czytamy we wstępie do raportu "Polska niegospodarna".

Czym jest Centrum Grabskiego?

Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego (Centrum Grabskiego) - jak podano na stronie internetowej fundacji - powstała z myślą o upowszechnianiu wiedzy o działaniach, wartościach i dziedzictwie patrona Fundacji.

Jej celem jest także wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości, edukacji ekonomicznej, finansowej, politycznej oraz historycznej - czytamy.

Ministrowie PO odpowiadają na raport PiS. "Kłamstwo"tvn24
wideo 2/27

Autor: ts/kk / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: