Polska

Terlecki szefem klubu PiS, Kuchciński i Karczewski na marszałków

Polska

Witek: Terlecki ma doświadczenie
tvn24Klub PiS podejmował we wtorek decyzje personalne

Marek Kuchciński został wybrany przez klub parlamentarny PiS na kandydata na marszałka Sejmu. Kandydatem na marszałka Senatu został Stanisław Karczewski. Na czele klubu parlamentarnego PiS stanie Ryszard Terlecki. Terlecki i Joachim Brudziński mają też zostać wicemarszałkami. W skład klubu PiS wejdą politycy Polski Razem i Solidarnej Polski.

Ryszard Terlecki został wybrany na szefa klubu PiS 252 głosami przyszłych posłów i senatorów. Przeciwko było 2 posłów, a od głosu wstrzymało się 5 osób. Łącznie parlamentarzystów z list PiS będzie 296: 235 posłów i 61 senatorów.

Wcześniej kandydaturę Terleckiego na stanowisko szefa klubu rekomendował prezes partii, Jarosław Kaczyński.

- Terlecki jest doświadczonym politykiem - powiedziała po posiedzeniu klubu rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. - Będzie potrafił godzić wszystkie napięcia - dodała. Wiceprzewodniczącymi klubu zostaną Mariusz Błaszczak, Tadeusz Cymański, Marek Suski, Jolanta Szczypińska oraz Marek Martynowski i Wojciech Szarama.

Jak poinformowała Elżbieta Witek, wicemarszałkami Senatu mają zostać Grzegorz Czelej i Adam Bielan.

Terlecki został szefem klubu PiS
Terlecki został szefem klubu PiStvn24

Jarosław Kaczyński podkreślał na posiedzeniu, że należy pamiętać o aktywności i pracy w okręgach oraz dziękował wszystkim obecnym i przyszłym reprezentantom PiS w parlamencie.

Następne posiedzenie klubu PiS odbędzie się w czwartek.

Witek: Kuchciński zna procedury

- Marek Kuchciński jest doświadczonym parlamentarzystą, był marszałkiem, zna procedury, więc jest to bardzo dobra kandydatura - oceniła wcześniej Elżbieta Witek.

- Przy tym jest kulturalny, myślę, że koncyliacyjny. W związku z tym będzie prowadził obrady w taki sposób, że wszyscy posłowie z różnych klubów będą mieli świadomość, że na tym miejscu siedzi odpowiednia osoba - dodała.

Kandydatem na marszałka Senatu jest Stanisław Karczewski. - Jest chyba jedynym szefem sztabu, który doprowadził jedną partię do zwycięstwa - powiedziała Witek.

Kto pojedzie na szczyt na Malcie?

Witek odniosła się do kontrowersji wokół szczytu UE na Malcie.

- W ciągu ostatnich dni tak wiele na ten temat się mówiło, ze to zaczyna być lekko niepoważne. Jest ustalony termin przez pana prezydenta - to jest jutrzejszy dzień. Jutro pani premier Ewa Kopacz nadal jest premierem polskiego rządu. My powiedzieliśmy, że możemy dokonać przerwy w obradach Sejmu, bo to jest możliwe tak, żeby pani premier mogła być i na Malcie i żeby mogła wziąć udział w posiedzeniu Sejmu. Przepychanki i nawoływania z różnych stron do pana prezydenta są mało poważne - powiedziała rzeczniczka PiS.

Najważniejsze informacje w sprawie szczytu na Malcie w 10 punktach

"Macierewicz ma bardzo spokojny temperament"

W kwestii przedstawionego wczoraj przez Beatę Szydło składu przyszłego rządu, powiedziała, że "rząd nie będzie rządem celebrytów, będzie rządem ludzi, którzy chcą podjąć ten trud i tą pracę, żeby prowadzić Polskę do dobrej zmiany".

- Wobec tego ten rząd nie składa się z trzech ministrów. Nie wiem, dlaczego akurat na tych trzech osobach skupiła się uwaga mediów, bo mamy naprawdę bardzo dobrą reprezentację. Ten rząd nie musi się wszystkim podobać, on musi być skuteczny, bo rząd ma pracować dla Polski - dodała Witek.

Stwierdziła też, że Antoni Macierewicz "ma bardzo spokojny temperament".

[object Object]
Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)tvn24
wideo 2/20

Autor: mart\mtom,rzw / Źródło: TVN 24/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości