Kto zostanie nowym europosłem?

TVN24

Aktualizacja:
European PalriamentPolacy w Parlamencie Europejskim będą mieć 51. manadatów

Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmie się projektem ustawy o zasadach obsadzenia dodatkowego, 51. polskiego mandatu w Parlamencie Europejskim.

W czerwcowych wyborach do PE Polacy wybrali 50 europosłów. Dodatkowy mandat przypadnie Polakowi na mocy Traktatu Lizbońskiego, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.

Poseł europosłem?

Zgodnie z projektem, obsadzenia tego mandatu dokonuje się na podstawie wyników wyborów do PE z 7 czerwca 2009 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu, mandat otrzyma osoba, która uzyskałaby go, gdyby w czerwcowych wyborach wybierano 51, a nie 50 posłów.

Na początku grudnia marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił, że ze wstępnych informacji wynika, iż 51. mandat eurodeputowanego przypadłby PSL, kandydatowi z województwa lubelskiego. W czerwcowych wyborach do europarlamentu na liście ludowców w Lublinie najwięcej głosów - nieco ponad 11,5 tys. - otrzymał obecny poseł Edward Wojtas.

Trzy dni prac

Ponadto, podczas trzydniowego posiedzenia posłowie pochylą się m.in. nad senackimi poprawkami do ustawy budżetowej na 2010 rok, wybiorą trzeciego członka Rady Polityki Pieniężnej oraz będą dyskutować nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT, który miałby zwolnić z podatku m.in. bony i talony.

Źródło: PAP