Polska

Kto zasługuje na tytuł naukowca 25-lecia?

Polska

Kto zasługuje na tytuł naukowca 25-lecia?
DDTVNW "Dzień Dobry TVN" dyskusja o plebiscycie "Ludzie Wolności"

Jedną z dziedzin w plebiscycie "Ludzie Wolności" jest nauka. Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, wskazali naukowców, którzy - ich zdaniem - zasługują na tytuł naukowca 25-lecia. Jak podkreślali na antenie TVN, w ostatnich latach poprawiła się kondycja polskiej nauki m.in. dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej.

"Ludzie Wolności" to plebiscyt zorganizowany z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski. Widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" mogą zgłaszać swoich kandydatów, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju i demokracji. Konkurs składa się z pięciu kategorii - społeczeństwo, nauka, kultura, sport i biznes.

Goście "Dzień dobry TVN" wytypowali swoich kandydatów do tytułu Człowieka Wolności w dziedzinie nauki.

Zdaniem Roberta Firmhofera, na ten tytuł zasługuje nieżyjący już prof. Bohdan Paczyński - wybitny astronom i astrofizyk. Z kolei Adam Wajrak wskazał m.in. jednego z polskich polarników prof. Marcina Węsławskiego z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Efekt wolności

Goście TVN podkreślali, że przez ostatnie lata zmieniła się kondycja polskiej nauki. Jak mówił Robert Firmhofer, dzięki finansowaniu Unii Europejskiej nastąpiła zmiana jakościowa w infrastrukturze naukowej. - Zbudowaliśmy bezprecedensową liczbę znakomicie wyposażonych laboratoriów. Jest pewnie za wcześnie, żeby zobaczyć rezultaty tych ogromnych inwestycji, ale były one w historii Polski bezprecedensowe. To jest z całą pewnością efekt wolności. (...) Teraz zobaczymy, czy mamy wystarczająco dużo kompetencji jako społeczeństwo, nie tylko środowisko naukowe, żeby to dobrze wykorzystać - mówił.

Firmhofer zaznaczył, że zmienia się społeczny stosunek do nauki. - Widać to po tym pędzie do uzyskania dyplomów wyższych uczelni. Naukowcy w większym stopniu niż wcześniej nie tylko są skłonni do mówienia przystępnym językiem o tym, czym się zajmują, ale także do słuchania opinii publicznej - stwierdził.

Aktywność obywatelska

Adam Wajrak z "Gazety Wyborczej" zaznaczył z kolei, że Polska rzeczywiście zainwestowała w ostatnich latach spore środki w infrastrukturę naukową, ale znacznie mniej przeznaczyła na samą edukację. Zdaniem Wajraka, wolność ujawniła "całą masę fajnej aktywności obywatelskiej na styku nauki i działań społecznych". Widać to - jak mówił - np. w ekologii.

- Te wszystkie organizacje proprzyrodnicze, zwane czasami ekoterrorystycznymi, które są moim prywatnym bohaterem, zrobiły bardzo dużo dla polskiej przyrody. m.in. dlatego, że miały dostęp do dobrych danych naukowych - powiedział. Dodał, że dzięki bardzo dobrym polskim naukowcom udało nam się m.in. chronić Puszczę Białowieską, Dolinę Rospudy i stworzyć sieć Natura 2000.

Cała rozmowa w DDTVN

"Ludzie Wolności"

Kandydatów do plebiscytu "Ludzie Wolności" można zgłaszać o 25 kwietnia. Lista finalistów zostanie ogłoszona 8 maja. Następnie to Polacy w smsowym głosowaniu wybiorą Człowieka Wolności w każdej z pięciu kategorii. Zwycięzców plebiscytu poznamy 1 czerwca podczas gali transmitowanej na żywo na antenie TVN. Więcej informacji o plebiscycie na stronie ludziewolnosci.pl

Autor: db/tr / Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości